Norveç'ten Facebook'a sansür eleştirisi

Norveç gazetesi Aftenposten sosyal paylaşım sitesi Facebook'u sansür uygulamakla suçladı. Aftenposten açık bir mektupla durumu Facebook kurucusu Mark Zuckerberg'e duyurdu.

Haberler - DHA 09.09.2016 - 16:52

Norveç'ten Facebook'a sansür eleştirisi

Yaklaşık bir hafta önce Norveçli yazar Tom Egeland Facebook hesabında aralarında ünlü fotoğrafçı Nick Ut’un napalm bombasından vücudu yanmış 9 yaşındaki Vietnamlı kızın çıplak fotoğrafının da bulunduğu tarihi değiştiren 9 savaş fotoğrafı paylaşmıştı.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook ise müstehcen olduğu gerekçesiyle Vietnamlı kızın fotoğrafı kaldırmıştı. Facebook’un uygulamasını eleştiren yazar Tom Egeland'ın Facebook hesabı da kapatılmıştı.

Bunun üzerine Norveç’in Aftenposten gazetesi Facebook’un sansür uygulamasını protesto için aynı resmi Facebook sayfasına taşımıştı. Facebook ise Aftenposten gazetesi Genel Yayın Müdürü Espen Egil Hansen’e gönderdiği mail mesajıyla resmin kaldırılmasını istemişti.

Aftenposten gazetesi Genel Yayın Müdürü Espen Egil Hansen, gazetenin birinci sayfa manşetinde yayımladığı açık mektupta Facebook'un sansür uygulamasını sert şekilde eleştirdi.

Espen Egil Hansen mektubunda Facebook’un "fotoğrafı kaldırma" talebine uymayacağını belirterek şunları yazdı:

“Dinle Mark. Bu ciddi bir iş. Önce çocuk pornografisi ile savaş fotoğrafını ayıramayacak kurallar koyuyorsun, sonra da sağlıksız bir anlayışla bu kuralların uygulanmasına izin veriyorsun. Sonra da kararınız ile ilgili eleştiri ve tartışmaları sansürleyip, eleştiriye cesaret edenleri cezalandırıyorsun. Dünyanın en önemli medyasının özgürlükleri geliştirmeye çalışmak yerine otoriter bir şekilde özgürlükleri sınırlandırması endişe verici."

NORVEÇ BAŞBAKANI'NDAN FACEBOOK'A ELEŞTİRİ

Norveç Başbakanı Erna Solberg de Facebook paylaşımı ile Facebook’un sansür uygulamasını eleştirdi. Erna Solberg paylaşımında, "Facebook bu tür fotoğrafları sansürleyerek yanlış yapıyor. Bu ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına katkı yapar. Ben internette ya da herhangi bir yerde yapılan sağlıklı, açık ve özgür tartışmaları destekliyorum. Ancak bu tip bir sansüre de ‘Hayır’ diyorum" diye yazdı.

Sayfa Yükleniyor...