Obama İranlı şairle seslendi

İran halkının Nevruz Bayramı'nı kutlayan Obama, şair Hafız'ın dizelerini okudu.

19.03.2013 - 07:20

Obama İranlı şairle seslendi

ABD Başkanı Barack Obama, İran'da yeni yılın başlangıcı olarak kutlanan Nevruz dolayısıyla video mesajı yayınladı.

Beyaz Saray'ın sitesinde Farsça alt yazılı olarak yayınlanan mesajında doğrudan İran halkı ve liderlerine seslenen Obama, İranlıların Nevruz Bayramı'nı kutladı.

Konuşmasını, ''Bu Nevruz'da aileniz ve dostlarınızla bir araya gelirken, birçoğunuz, (İranlı) şair Hafız'ın, 'Mutluluk meyvesi veren dostluk ağacı dikin; sonsuz acılar veren düşmanlık fidanını kökünden sökün' şeklindeki dizelerini hatırlayacak. Yeni bir bahar başlarken, ülkelerimizin gerginliğin ötesine geçebileceğine dair umudumu koruyorum. Ve ülkelerimiz arasında, dostluk ve barış meyvesini veren yeni bir günün doğması için çalışmaya devam edeceğim'' sözleriyle tamamlayan Obama'nın mesajından satır başları şöyle:

— ABD ile İran arasında yeni bir ilişkinin başlayabilmesi fırsatı var.

— on yıllardır süren güvensizliği aşmanın içerdiği zorlukların farkındayım.

— İran'ın liderleri, nükleer programlarının tıbbi araştırma ve elektrik için olduğunu söylüyorlar. Ancak bugüne kadar uluslararası camiayı, nükleer faaliyetlerinin sadece barışçıl amaçlar taşıdığına dair ikna edemediler.

— Dünyanın, bu meseleyi ele alma kararlılığında birlik sergilemesi ve İran'ın şu anda çok yalnızlaşmış olmasının nedeni de bu. Liderlerinizin bu meseleyi ele almadaki isteksizliği yüzünden İran halkı yüksek ve gereksiz bir bedel ödemekte.

— Şimdi İran hükümetinin, gerilimi azaltmak ve nükleer meselenin kalıcı, uzun vadeli çözümü yönünde çalışmak için acil ve anlamlı adımlar atmasının zamanı...

— İran'ın yalnızlaşması dünya için de iyi değil. Tıpkı atalarınızın tarih boyunca sanat ve bilimi zenginleştirdiği gibi, tüm ülkeler, İran halkının, özellikle de gençlerinizin yetenekleri ve yaratıcılığından yararlanabilir. Bizden bağlarınızın kopuk olduğu her geçen gün, birlikte çalışmadığımız, inşa etmediğimiz, yenilikler üretmediğimiz ve bu tatilin kalbinde yer alan barış ve refah dolu bir geleceği birlikte oluşturmadığımız bir gün anlamına geliyor...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...