Ölümünden 36 yıl sonra anılan şair

Pinochet'nin diktatörlüğünde öldürülen Şilili şair Victor Jara'yı anma törenleri ölümünden 36 yıl sonra başladı.

04.12.2009 - 15:33

Ölümünden 36 yıl sonra anılan şair

Yalnızca ülkesi Şili'de değil, bütün dünyada zulme karşı direnişin simgelerinden biri olan Jara efsanesi hala yaşamaya devam ediyor.

1973 yılındaki darbenin ardından Augusto Pinochet'nin diktatörlüğünün ilk günlerinde işkence görüp öldürülen Şilili ozan, şair ve tiyatrocu Victor Jara anıldı ve tekrar toprağa verildi.

Jara'nın mezarı gerçek ölüm nedenini saptamak ve olaya karışan zanlılar hakkında ipucu bulabilmek için Temmuz ayında açılmıştı. Soruşturma hala sürüyor, ancak ünlü ozandan geriye kalanlar törenle defnedildi.

3 güne yayılan törenlerin ilk gününde, 36 yıl önce, 1973'te öldürülen Victor Jara için konuşmalar yapıldı, anılar anlatıldı ve şarkılar söylendi.

Başkent Santiago'da bugün düzenlenen törene, Jara'nın İngiliz eşi Joan Turner ile 2 kızının yanısıra siyaset ve sanat dünyasından pek çok isim katıldı.

Jara, 39 yaşında öldürüldüğünde, Şili'nin sanat ve müzik dünyasının simgesel figürlerindendi ve öldürüldükten sonra, 1973-1990 yılları arasındaki Pinochet diktatörlüğündeki şiddetin de simgesi olmuştu.

Pinochet diktatörlüğün ilk günlerinde dolduruldukları stadyumda işkenceyle öldürülen diğerleri gibi, Jara'nın katilleri de yargı karşısına çıkarılabilmiş değil.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...