NTV

Papa, Bektaşi lideriyle görüştü

DHA

Dünya

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco, Bektaşilerin lideri Brahimaj ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Papa Francesco, Vatikan'ın ünlü Aziz Petrus Meydanı'ndaki geleneksel halkla buluşma günü kapsamında çeşitli ülkelerden gelen binlerce inananla bir araya geldi.

Üstü açık Papalık cipi “Papamobil" ile halkın arasında dolaşan Arjantinli ruhani lider, daha sonra yaptığı konuşmada Brezilya'dan gelen hacıları ayrıca selamladı.

Papa, “Düşüncelerim bu sevgili millet ile birlikte" dediği ve zor anlar yaşadığını belirttiği Brezilya'daki sorunların, dua ve diyalog yardımıyla uyum ve barış içinde çözülmesi için dua ettiğini söyledi.

Edmond Brahimaj
Edmond Brahimaj

BEKTAŞİLERİN LİDERİYLE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan Papa Francesco, Hacı Baba ve Baba Mondi olarak da bilinen, dünyadaki tüm Bektaşilerin lideri Arnavut Edmond Brahimaj ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Vatikan Radyosu'na bununla ilgili konuşan Baba Mondi, “Muhteşem bir buluşmaydı. Papa, protokolün ötesine geçerek, bir kardeş gibi, büyük bir samimiyetle yaklaştı" dedi.

Baba Mondi, Papa'yla görüşmesinde diyaloğun değeri ve dini toplulukların günümüz toplumundaki öneminden bahsettiklerini aktardı.

PROTEZ ELLERİ GÖSTERDİLER

Bu arada bir grup öğrenci, geleneksel halkla buluşma gününde Papa'ya, Afrika'daki ampute çocuklara gönderilmek üzere geri dönüştürülmüş plastik malzeme kullanılarak 3 boyutlu baskı makinesiyle yaptıkları protez elleri gösterdi. Papa, el ve ayağın dışında çeşitli tıp malzemeleri de üreten gençlerin bu çalışmalarına yoğun ilgi gösterdi.

ETİKETLER