Pentagon havadan indirme operasyonunu doğruladı

ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyonun Suriye’de PYD/PKK’nın öncülük ettiği Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) ilk kez helikopterlerle yakın hava taarruz desteği ve hava indirme desteği verdiği açıklandı.

Haberler 22.03.2017 - 23:21

Pentagon havadan indirme operasyonunu doğruladı
Arşiv

Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu sözcülerinden Albay Joe Scrocca, telefonla bağlandığı Savunma Bakanlığında (Pentagon) Suriye’nin Tabka Barajı ve ilçesine yönelik SDG tarafından başlatılan operasyon ile ilgili değerlendirmeler yaptı.

Scrocca, 21 Mart’ı 22 Mart'a bağlayan gece, SDG ve Suriye Arap Koalisyonunun Tabka Barajı, Tabka ilçesi ve ilçenin yakınlarında bulunan hava üssünü ele geçirmek üzere çok boyutlu bir operasyon başlattığını açıkladı.

Koalisyonun da hava desteğinin yanında farklı şekillerde destek verdiği operasyonun DAEŞ’i şaşırttığını ifade eden Albat Scrocca, şehrin, barajın ve hava üssünün birkaç hafta içinde alınmasını beklediklerini aktardı. Tabka Barajı'nın, Rakka’nın çevrelenmesi bakımından önemli bir nokta olduğunu ifade eden Ablay Scrocca, barajın alınmasıyla DAEŞ’in Fırat'ın batısıyla olan bağlantısının tamamen kesileceğini dile getirdi.

Albay Scrocca, “Tabka Barajı, DAEŞ tarafından üst düzey esirlerin tutulduğu bir yer ve DAEŞ liderleri için bir eğitim merkezi olarak kullanılıyordu. Tabka ilçesi ise birçok yabancı savaşçı eğitim kampına ev sahipliği yapıyordu.” dedi.

KOALİSYONDAN YOĞUN DESTEK

ABD öncülüğündeki koalisyonun SDG ve Suriye Arap Koalisyonu mensuplarını Tabka ilçesinin güneyine indirmek üzere hava indirme desteği verdiğini açıklayan Sözcü, koalisyonun nokta atış hava saldırılarının yanı sıra yakın hava taarruz desteği vermek üzere bölgeye Apache tipi taarruz helikopterini sevk ettiğini bildirdi. Ayrıca yakın zamanda Rakka operasyonu için Suriye’ye gönderilen Deniz Piyadeleri Topçu Birliğinin de top atışı desteği verdiğini aktardı.

Albay Scrocca ayrıca, ABD özel kuvvetlerinin de operasyon kapsamında SDG’ye taktiksel destek verdiğini kaydetti; ancak kaç Amerikan askerinin cephede olduğu sorularını yanıtsız bıraktı.

Son 4 ayda Tabka civarında 300’den fazla hava saldırısı düzenlediklerini ifade eden Sözcü, operasyona katılanların yüzde 70-80 civarında Suriye Arap Koalisyonu mensupları olduğunu, geri kalanların ise PYD/PKK’nın başını çektiği SDG mensupları olduğunu söyledi. Scrocca, “Suriye Arap Koalisyonu ve SDG ile ilk kez hava taarruz ve hava indirme kabiliyetimizi kullanıyoruz. Bunun son olup olmayacağını bilmiyorum.” şeklinde konuştu.

Sözcü, söz konusu koalisyon unsurlarının kullanılmasının Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu komutanı tarafından verilen bir karar olduğunu ve komutanın böyle bir destek vermek konusunda karar alma yetkisinin bulunduğunu ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...