Polis özür istedi, Obama üzüldü!

Polis sendikası, siyahi bir akademisyenin tutuklanmasının ardından polisi 'suçlayan' Obama'dan özür istedi. Başkan ise, 'aptalca' tanımı yüzünden üzüntü duyduğunu açıkladı.

Anadolu Ajansı 24.07.2009 - 20:56

Polis özür istedi, Obama üzüldü!

ABD'nin Massachusetts eyaleti polis sendikası, Başkan Barack Obama ve eyalet valisinin bir akademisyeni tutuklayan polis memuru ile ilgili sözlerinden dolayı özür dilemesini istedi.


Siyah ve beyaz polislerin üye olduğu sendika liderleri, bugün düzenledikleri basın toplantısında, Harvard Üniversitesi'nin tanınmış akademisyenlerinden Henry Louis Gates'i tutuklayan polis memuru Çavuş James Crowley'nin, kurallara uygun davrandığını savundular.

Sendika liderleri, Başkan Obama ve eyalet valisi Deval Patrick'in, hakaret içerdiğini savundukları açıklamaları nedeniyle, özür dilemesini de istediler.

OBAMA ÜZÜNTÜLÜ
ABD Başkanı Barack Obama da, polis memuru hakkında söylediği sözlerden üzüntü duyduğunu söyledi.

Obama çıkan tartışmaların ardından Crowley'i telefonla arayarak konuştu. Obama konuşma sırasında Crowley ve Gates'i bira içmek için Beyaz Saray'a davet etme konusunu görüştü.

Barack Obama konuşmadan sonra yaptığı açıklamada, tutuklama haberinden sonra çıkan ırkçılık tartışmasının alevlenmesine kendi sözlerinin de katkısı olduğunu kabul ederek, "talihsiz biçimde Cambridge Polis Müdürlüğü ya da çavuş Crowley'yi kötülüyormuşum izlenimi veren sözlerime açıklık getirmek istiyorum. O kelimeleri daha iyi ayarlayabilirdim" dedi.

Başkan'ın bira daveti düşüncesinin sonucu konusunda açıklama yapılmadı.

'APTALCA'
Barack Obama, Harvard Üniversitesi profesörlerinden Henry Louis Gates'ı tutuklayan polis memuru çavuş James Crowley'i 'aptalca davranmakla' suçlamıştı. Eyaletin ilk siyah valisi Patrick ise tutuklamanın 'her siyahın kabusu' olduğunu söylemişti.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...