Portekiz'de cumhurbaşkanlığı seçimini bağımsız aday kazandı

Portekiz'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini muhafazakar politikacı Marcelo Rebelo de Sousa kazandı. Oyların yüzde 53'ünü alan De Sousa seçime bağımsız aday olarak girmişti.

ntv.com.tr 25.01.2016 - 10:06

Portekiz'de cumhurbaşkanlığı seçimini bağımsız aday kazandı

Portekiz'de cumhurbaşkanlığı koltuğuna oyların yüzde 53'ünü alan "Profesör" lakaplı muhafazakar politikacı Marcelo Rebelo de Sousa seçildi.

Portekiz İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre oyların yüzde 96'sı sayıldı. Dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde oyların yüzde 52.89'unu alan De Sousa ilk turda Portekiz Cumhurbaşkanı seçildi.

Seçim zaferinden sonra konuşan De Sousa öncelikli hedefinin derin ekonomik kriz geçiren Portekiz'de iç barışı sağlamak olduğunu söyledi.

Sosyal adalet, ekonomik büyüme ve mali istikrar arasında denge sağlamak zorunda olduklarını belirten De Sousa, “Bu seçimin galibi ya da mağlubu yoktur. Ben bütün Portekizlilerin başkanı olacağım” dedi

De Sousa'nın ardından en fazla oyu azınlık hükümeti ile iktidarda olan Sosyalist Parti'nin adayı Antonio Sampaio da Novoayüzde 22 ile aldı. Aşırı sol görüşlü olan ve şu an hükümete dışarıdan destek veren "Sol Bloğu" partisinin adayı Marisa Matias yüzde 9.97 oy oranı ile sürpriz yaptı.

1948 Lizbon doğumlu De Sousa 1974 yılından bu yana üyesi olduğu sağ görüşlü Sosyal Demokrat Parti'nin (PSD) kısa bir dönem (1981-1983)liderliğini de yaptı.

1989 yılından itibaren Lizbon Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde ders veren De Sousa son 15 yılda devlet televizyonu RTP ve TVI'da yaptığı siyasi analiz programları sayesinde ülkede popüler bir isim oldu.

MİTİNG YAPMADI HALK ARASINDA DOLAŞTI 

Cumhurbaşkanlığı seçimine bağımsız aday olarak giren, seçim kampanyası süresince PSD'den veya iş adamlarından hiçbir maddi yardım kabul etmeyen De Sousa, miting yerine halk arasında sokaklarda dolaşarak yürüttüğü seçim kampanyası giderlerinin tamamını kendisi karşıladı.

Porekiz'de 1974 nisan ayında diktatörlüğün sona erdiği devrimin ardından demokrasi tarihinde şimdiye kadar 9 cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı.

Sayfa Yükleniyor...