Rusya sandık başında

Rusya'da, Sovyetler Birliği'nin yıkılmasının ardından gerçekleşen altıncı parlameto seçimleri için halk sandık başında.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.12.2011 - 11:26

Rusya sandık başında

Rusya'da halk bugün yeni parlamentoyu belirlemek için sabahın erken saatlerinden itibaren sandık başına giderken, Rusya'nın uzak doğusundaki Vladivostok bölgesindeki seçmenler başkent Moskova'da oy veriyor.

Önceki seçim kampanyalarına nazaran daha sönük bir havada yapılan parlamento seçimlerinde son kamuoyu yoklamalarında oy kaybettiği belirtilen Başbakan Vladimir Putin'in Birleşik Rusya Partisi'nin tek başına hükümet kurmayı sağlayacak çoğunluğu elde etmesi bekleniyor.

Putin, Pasifik'ten Baltık Denizi'ne uzanan devasa bir coğrafya üzerine kurulu 143 milyon nüfusa ve 104 milyon seçmen sayısına sahip Rusya'da 2000-2008 yılları arasındaki devlet başkanlığı sırasında merkezi kontrolü ve istikrarı sağladığı gerekçesiyle halk arasında hala popülaritesi en yüksek olan lider olarak görülüyor.

Seçmenlerin bir kısmı mevcut seçim sisteminden duydukları memnuniyetsizliği dile getirirken, bir kısmı da Putin'in partisine oy verdiklerini kaydettiler.

A.A'ya açıklama yapan Rus seçmenlerden biri, ülkede her şeyin bu seçimle daha iyi olacağını belirtirken, bazı vatandaşlar seçim sonucunda herhangi bir değişiklik beklemediklerini ve ülkede her şeyin son derece kötü olduğunu söyledi.

Rusya'da yapılan son kamuoyu araştırmaları, Putin'in partisi BRP'nin 450 sandalyeli parlamentoda 315 milletvekili çıkaracağını gösteriyor.

BRP'nin parlamentodaki sandalyelerin 3'te 2'sini kazanamaması halinde anayasal değişikliklerde zorlanacağına dikkati çekiliyor.

Muhalefet partileri, seçimin adil olmadığını, çünkü yetkililerin iktidardaki BRP'yi para ve televizyon yayınlarıyla desteklediğini savunuyorlar.

Rusya'nın saygın radyolarından ''Eko Moskova''nın Genel Yayın Yönetmeni Aleksiy Venediktov twitter'daki hesabında yaptığı açıklamada, radyolarının internet sayfasının bu sabah hacker'ların saldırısı sonucu çöktüğünü belirterek, ''Seçim günü internet sayfamızın çökertilmesinin amacının seçim ihlallerinin yayımlanmasını engellemek olduğu son derece net anlaşılıyor'' dedi.

Rus İnterfaks ajansı, bağımsız gözlemci grubu Golos'un bazı gözlemcilerinin Sibirya'daki Tomsk kentindeki bazı seçim merkezlerine alınmadığını duyururken, bağımsız bir gözlemci kuruluşunun başkanının da Rus gümrük görevlileri tarafından dün akşam 12 saat boyunca havaalanında tutulduğu bildirildi.

Sayfa Yükleniyor...