Su savaşına gözaltı

İran'da önde gelen bir emniyet yetkilisi, ülkede parklarda yapılan su savaşlarının ardında "karşı devrimcilerin" olduğunu iddia etti.

06.09.2011 - 13:05

Su savaşına gözaltı

İranlı genç erkek ve kadınlar, yaz başından bu yana ülkenin değişik kentlerinde su savaşları yapıyor. Polis Cuma günü başkent Tahran'da bir parkta su tabancaları ve su şişeleriyle birbirini ıslatan bir grubu gözaltına aldı.

İran Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmed Rıza Radan, bu tür eylemleri örgütleyenleri gelenekleri bozmakla suçlarken, sorumluların mahkemeye çıkarılacağını vurguladı.

'AHLAKSIZLIK ÖRNEĞİ'
Muhafazakâr çevrelere göre su savaşları kadınlarla erkeklerin bir arada olmasına karşı tabuları yıkmayı hedefleyen bir ahlaksızlık örneği.

Kimi İranlı yetkililer ise bu tür eylemleri yeni bir sivil itaatsizlik olarak yorumluyor ve ileride İslami iktidara karşı sokak protestolarını tetikleyebileceği kaygılarını dile getiriyor.

REJİM KARŞITI SU SAVAŞI
Bölge uzmanları, İranlı yetkililerin Arap dünyasında yıl boyu yaşanan rejim karşıtı isyanlar karşısında her tür halk hareketini kaygıyla karşıladıklarına dikkat çekiyor.

Su savaşları için çağrıların çoğu Facebook üzerinden yapılıyor. Facebook İran'da yasaklı bir site olsa da halkın çoğu, çeşitli aracı siteler üzerinden bu sosyal paylaşım ağına ulaşabiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...