Sudan'da darbe girişimi: Başbakan Hamduk tutuklandı

Sudan'da bir grup askerin sabah saatlerinde Başbakan Abdullah Hamduk ile ülkeyi yöneten koalisyon hükümeti ortağı partilerin liderlerini gözaltına aldığı bildirildi. Darbe karşıtlarının sokaklara çıktığı belirtildi. Sudan Enformasyon Bakanlığı ise Başbakan Abdullah Hamduk'un, darbeyi reddettiği için tutuklandığını ve bilinmeyen bir yere nakledildiğini açıkladı.

Haberler - NTV 25.10.2021 - 06:09 | Son Güncelleme : 25.10.2021 - 09:41

Sudan'da darbe girişimi: Başbakan Hamduk tutuklandı
Sudan'da geçen haftadan beri askeri vesayete karşı protestolar yapılıyordu. Darbe girişiminin ardından yeniden protesto çağıları başladı.

Doğu Afrika ülkesi 'dan yeni bir darbe girişimi haberi geldi.

Sudan'da bir grup askerin ülkeyi yöneten koalisyon hükümeti ortağı partilerin liderlerini tutukladığı bildirildi. 

Sudan Enformasyon Bakanlığı, "Başbakan Abdullah Hamduk, darbeyi reddettiği için tutuklandı ve bilinmeyen bir yere nakledildi" açıklamasını yaptı.

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk

İktidardaki koalisyon liderlerinin gözaltına alınmasının ardından Hartum’daki bazı bölgelerde protestolar başladı.

Gözaltına alınanlar arasında Başbakan Hamduk ile Sudan’da iktidar koalisyonu Özgürlük ve Değişim Güçleri’nden yöneticilerin de bulunduğu açıklandı.

Gözaltılar sonrası başkent Hartum'da protesto gösterilerinin başladığı ve bazı yollarda göstericilerin lastik yakarak yolları trafiğe kapadığı kaydedildi.

Sudan Enformasyon Bakanlığı ise Egemenlik Konseyi üyelerinden bazıları ve geçiş hükümetinin bazı bakanlarının ortak askeri güçler tarafından tutuklandığı bilgisini paylaştı.

Ülkedeki askeri hareketlilik sonrası internet ve telefon hatlarında kesintiler yaşanıyor.

Sayfa Yükleniyor...