Suriye Baas Partisinden toplu istifalar

Suriye'de iktidardaki Baas Partisinin 200 kadar üyesinin, demokrasi yanlısı göstericilere karşı kuvvet kullanılması yüzünden istifa ettiği bildirildi.

28.04.2011 - 12:04

Suriye Baas Partisinden toplu istifalar

Suriye’de 6 haftadır devam eden eylemlerde şiddetin artması iktidardaki Baas Partisi’nde çatlağa neden oldu. Şiddet olaylarında 500 kişinin öldüğü haberleri gelirken Baas Partisinin 200 kadar üyesinin, demokrasi yanlısı göstericilere karşı kuvvet kullanılması yüzünden istifa ettiği bildirildi.

Bu istifalar, başkent Şam'ın kuzeybatısındaki kıyı kenti Banyas'ta Baas Partisinden 30 görevlinin istifasının hemen ardından gerçekleşti.

Suriye 1963 yılındaki darbeden bu yana Baas partisinin yönetimi altında.

İsyanın merkezi Dera'da ise dün gece yine ateş sesleri duyuldu. Hükümet, Dera'da yeniden kontrol sağlanması için kente tanklarla askeri birlikler sevketmişti.

GÜVENLİK KONSEYİ ANLAŞAMADI
Bu arada, BM Güvenlik Konseyi, Suriye hükümetinin göstericilere karşı kullandığı şiddeti kınayan ortak bir açıklama üzerinde anlaşmaya varamadı. Fransa, İngiltere, Almanya ve Portekiz tarafından hazırlanan karar taslağına 15 üyeli Konsey'in çeşitli üyelerinden itirazlar geldi. Suriye'nin uluslararası barış için bir tehdit olmadığında ısrar eden Rusya, Batılı hükümetlere Suriye'ye dışarıdan yapılacak bir müdahalenin bölgesel istikrarı tehdit edeceği uyarısında bulundu.

Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD, Güvenlik Konseyi'nin Suriye konusunda ortak bir tavır sergilemesini umuyordu.

Toplantı sonrasında ülkedeki şiddet tekrar kınandı ve reform çağrısı yapıldı.

OLAYLAR İNSAN HAKLARI KONSEYİ'NİN DE GÜNDEMİNE GELİYOR
BM İnsan Hakları Konseyi de Cumhurbaşkanı Esad'ın muhalif grupları sindirme çabalarına derhal son vermesi çağrısında bulunan bir karar tasarısını oylayacakSuriye'nin BM Büyükelçisi, ülkedeki olayları soruşturmak için bir BM komisyonunun görevlendirilmesine gerek olmadığını söyledi.

Yarın oylanacak tasarıda, tüm yabancı medyaya konan engellemenin kaldırılması ile internet ve diğer iletişim yollarındakş kısıtlamaların hafifletilmesi de isteniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...