Suriye'deki ateşkes sonrası Beyaz Saray'dan açıklama

ABD, Rusya ve Ürdün’ün girişimiyle sağlanan ateşkes Suriye’nin güneybatısında TSİ ile 12:00’de yürürlüğe girdi.Ateşkes bugün yürürlüğe girmesiyle birlikte Beyaz Saray'dan bir açıklama yapıldı. Açıklamada anlaşmanın ümit vaadettiği belirtildi.

Haberler - ntv.com.tr 09.07.2017 - 14:21

Suriye'deki ateşkes sonrası Beyaz Saray'dan açıklama

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert McMaster çatışmasızlık alanlarının ABD için öncelik teşkil ettiğini ve bu anlaşma ile elde edilen ilerlemenin ümit vaat ettiğini söyledi.

McMaster, “Başkan Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı Theresa May ve Almanya Başbakanı Merkel dahil G20 Zirvesi'ndeki birçok liderle anlaşmayı konuştu" dedi.

Beyaz Saray yetkilisi, ABD'nin DAEŞ'i yenmek, Suriye’deki krizin bitirilmesine yardımcı olmak ve insanların evlerine dönmesini sağlamak için elinden geleni yaptığını belirtti.

ATEŞKES NEREDE GEÇERLİ OLACAK?

Orta Avrupa saatine göre 11:00’da başlayan ateşkes ülkenin güney batısında Dera ve Kuneytra illerini kapsıyor. Rus yetkililer ateşkesin Süveyda ilini de kapsadığını belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin G20 Zirvesi çerçevesinde Hamburg’da görüşmüş ve iki lider ABD, Rusya ve Ürdün’ün Suriye’nin güney batısında ateşkes sağlanması üzerinde uzlaştığını açıklamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Putin Hamburg'daki G20 Zirvesi sırasında yaptığı açıklamada, Suriye’deki ateşkesin, Trump’la yaptığı görüşmedeki en önemli konu olduğunu vurgulamıştı.

Putin edindiği izlenime göre ABD'nin Suriye konusundaki tavrının daha pragmatik hale geldiğini belirterek, "Bütünde değişen bir durum yok ama ortak çabalarla daha fazlasına erişebileceğimiz konusunda bir anlayış söz konusu" dedi.

Suriye'de 6 yıldır süren iç savaşta yaklaşık 360 binden fazla kişi öldü ve milyonlarca Suriyeli de ülkesini terk etmek zorunda kaldı.

Sayfa Yükleniyor...