Tedirgin Iraklılar konuştu

İngiliz haber ajansı Reuters, Obama'nın 'muharip askerlerin görevi ay sonunda bitecek' açıklamasının ardından Bağdat'ta sokağa çıktı ve sordu: Ne olur?

03.08.2010 - 19:30

Tedirgin Iraklılar konuştu

ABD Başkanı Barack Obama'nın, "Irak'taki muharip askerlerin görevinin bu ay sonunda sona erecek olmasını" açıklaması, Irak halkında tedirginliğe yol açtı.

Reuters'ın haberine göre halk, şiddetin ve mezhep çatışmasının alevlenmesinden kaygı duyuyor.

2007'deki şiddetli iç çatışmalarda kardeşini kaybetmiş olan Bağdatlı işçi, 32 yaşındaki Samer Ahmed, "ABD güçlerinin çekilmesi, milislere ve silahlı gruplara her istediklerini yapma serbestisi sağlayacak, faaliyetlerini yeniden artıracaklar. Irak'ta güvenlik, şiddetli biçimde bozulacak. Tüm Irak'ı kasıp kavuracak bir iç savaş geliyor" dedi.

Iraklı 21 yaşındaki Bekir Sadek de, Iraklı güvenlik güçlerinin ülkede emniyeti sağlayamayacaklarını belirterek, "ABD güçlerinin çekilmesi, şiddetin ve mezhep çatışmasının geri gelmesine yol açacak" diye konuştu.

43 yaşında bir memur olan Muhammed Sadun da, "Obama, istikrarlı bir Irak bırakacağı yolundaki sözünü tutmalı" görüşünü dile getirdi.

Sadun, "Irak'ı istikrarlı bir hale getirmek ABD'nin görevidir. ABD güçlerinin çekilmesinin olumsuz etkisi olacak. Irak ordusunun 2003'te feshedilmesi kararının yol açtığı olumsuz sonuçlardan daha da kötüsü olacak. Irak, milislerin ve dış güçlerin müdahalelerine açık hale gelecek. ABD güçleri her tür müdahaleye ve terör eylemine karşı bir kalkandı" dedi.
Irak'ın Kut kentinde bomba yüklü iki araçla eşzamanlı düzenlenen saldırıda en az 30 kişi öldü, 80 kişi de yaralandı.

Polis ve hastane kaynakları, Bağdat'ın 160 km güneyinde bulunan Kut'daki saldırının kentin merkezindeki en önemli ticari meydan olan El Amel'de düzenlendiğini belirterek, şimdiye kadar 30 cesedin ve 80 yaralının hastaneye getirildiğini bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...