İlişkili Haberler

ABD Başkanı Donald Trump ve Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto'nun geçen ay iptal edilen görüşmesinin ardından Meksika'ya giden ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Kelly, ortak basın toplantısında konuştu.

Trump'ın, "Ülkedeki kötü adamları daha önce hiçkimsenin görmediği bir oranda dışarı atıyorum. Ordunun da iş birliği var" sözlerinin yöneltilmesi üzerine konuşan John Kelly, ABD'den "Toplu şekilde geri gönderim olmayacak" ifadelerini kullandı.

Kelly, ABD'nin Meksika hükümetiyle yakın iş birliği içinde çalıştığını da belirterek, "Göçmenlere yönelik askeri bir müdahale de olmayacak" diye konuştu. 

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı ve İç Güvenlik Bakanlığı, heyetinin Meksika'da yaptığı görüşmelere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, görüşmelerin "çok verimli geçtiği" bildirildi.

Açıklamada, ABD heyetinin, Meksika Hükümet Bakanı Miguel Angel Osorio Chong, Dışişleri Bakanı Luis Videgaray Caso, Savunma Bakanı Salvador Cienfuegos Zepeda, Denizcilik Bakanı Vidal Francisco Soberon Sanz, Ekonomi Bakanı Jose Antonio Meade Kuribrena ve Adalet Bakanı Raul Cervantes Andrade'yle görüştüğü kaydedildi.

Heyetlerin iki ülke arasında farklı bir çok konuyu ele aldığı belirtilen açıklamada, "Görüşmede iki ülkenin çıkarları, güvenlik tedbirleri ve ekonomik konular ele alındı" denildi.

"Zaman zaman iki ülke arasında çeşitli farklı görüşler olabilir" sözlerine yer verilen açıklamada, "İki taraf da kaygılarını dile getirdi. Çok verimli bir görüşme oldu." değerlendirmesinde bulunuldu. 

Görüşmelerde iki ülke arasında yaşanan göçmen krizine de değinildiği belirtilirken, konunun içeriğine dair detay ise paylaşılmadı.

Açıklamada, Tillerson ve Kelly'nin Devlet Başkanı Nieto ile görüşmeyi "sabırsızlıkla" beklediğine de yer verildi.

Donald Trump'ın, Meksika ile ABD arasında duvar çekilmesini öngören kararnamesinin ardından Nieto, 31 Ocak'ta ABD'ye yapacağı ziyareti iptal etmişti.