Trump ve Trudeau görüşmesi sonrası New York borsasında rekor

ABD Başkanı Donald Trump, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası ise New York borsasından rekor geldi.

Haberler - Anadolu Ajansı 14.02.2017 - 01:03 | Son Güncelleme : 14.02.2017 - 01:05

Trump ve Trudeau görüşmesi sonrası New York borsasında rekor

Trump ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Beyaz Saray'da yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Donald Trump, bir soru üzerine, 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ABD'ye alınmamasına ilişkin çıkardığı kararnameyi savunarak, "Kocaman, açık güzel bir kapı olsun istiyorum, ama yanlış insaları içeri alamam" ifadesini kullandı.

Dünyanın bir çok farklı ülkesinde terör saldırılarının düzenlendiğine dikkati çeken Trump, "Bu ülkelerde yaşanan problemlerin kendi ülkemizde de yaşanmasını istemeyiz" diye konuştu.

"FARKLI DÜŞÜNSEK DE, SAYGI DUYARIZ"

Trudeau'dan da Trump'ın sözlerini değerlendirmesi istendi.

ABD'ye bu konuyu konuşmak üzere gelmediğini belirten Justin Trudeau, "Kanada halkının benden isteyeceği en son şey, başka bir ülkeye gidip onlara ülkeyi nasıl yöneteceğini anlatmam olur." değerlendirmesinde bulundu.

ABD ve Kanada'nın farklı bir çok konuda olduğu gibi güvenlik konusunda da ortak bir çok çalışmasının olduğuna dikkati çeken Kanada Başbakanı Trudeau, "Fakat bazı durumlarda farklı tepkilerimiz olabilir. Buna iki taraf da saygı duyar" ifadesini kullandı.

NEW YORK BORSASINDAN REKOR

Öte yandan New York borsası, ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkesiyle Kanada arasındaki ticari ilişkileri güçlendirme sinyali vermesinin ardından haftanın ilk işlem gününü rekor seviyeden tamamladı.  

Dow Jones Sanayi Endeksi 142,79 puan (yüzde 0,70) yükselişle 20.412,16 puandan, Standard & Poor's 500 Endeksi 12,15 puan (yüzde 0,52) artışla 2.328,25 puandan kapandı.

Nasdaq Teknoloji Endeksi de 29,83 puan (yüzde 0,52) değer kazanarak 5.763,96 puana yükseldi.

Böylece, her üç endeks 3'üncü gün art arda rekor seviyeden günü tamamlamış oldu. 

Trump Beyaz Saray'da yaptıkları görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, iki ülkenin uluslararası ticaret konusunda güçlerini birleştirmekten yarar sağlayacağını belirterek, "İstihdam ve ticareti Kuzey Amerika'da tutmak hem ABD, hem Kanada için daha iyi olacak. İstihdam olanaklarını ve zenginliğimizi kıtamızda tutmak konusunda birlikte çalışmalıyız ve çalışacağız" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...