Afrika ziyareti öncesi Fransız televizyon kanallarına konuşan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Ankara ile Şam arasında silahlı çatışma olasılığıyla ilgili bir soruya, "Bu risk mevcut ama Türkiye ağırbaşlı davranıyor. Türkiye'nin yöneticilerinin tutumunu selamlıyorum. Zira saldırılar ve tahrikler yaşandı. Türkiye iplerin kopmasını engelleyebilmek için elinden geleni yapıyor. Suriye'yi sözde dışarıdan gelecek bir saldırgana karşı birleştirmek için uluslararası çatışma yaratmak Suriye rejiminin çıkarına olacaktır. Bu nedenden ötürü Suriye devriminin Türkiye, Lübnan ve Ürdün'e taşmaması için herşeyi yapmalıyız" yanıtını verdi.

"Suriye'de çatışmanın uzamasının risklerin de artacağı anlamına geleceğini" söyleyen Hollande, "Esad ne kadar çabuk giderse Suriye'de geçiş süreci o kadar emin olur. Mevcut durum devam ederse riskler de büyür. İç savaş ve ardından da kaos ve bölünme ortamı doğabilir. Ben bu senaryoyu reddediyorum" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Suriye muhalefetinin silahlandırılmasıyla ilgili bir soruyu ise "Ayaklananlara silah tedarik ettiğinizde bu işin nerede biteceğini asla bilemezsiniz. Libya'ya bakın. Bu ülkedeki silahlar şimdi Mali'de AQMI'nin elinde. Esad'a karşı gerekli demokrasi mücadelesi adına sonradan terörizmi besleyebilecek gelişigüzel şeyler yapılmamalı" şeklinde cevapladı. Fransa Cumhurbaşkanı, ülkesinin Suriye muhalefetine silah sağlamasının söz konusu olmadığını da sözlerine ekledi.

Hollande, Türkiye'nin Suriye'de olası bir geçiş hükümeti için Suriye devlet başkan yardımcısı Faruk Şara'yı destekleme fikrine destek verdiklerini de bildirdi.