Türklere kolay AB vizesi

Avrupa Birliği, Türk vatandaşlarının vize almasını kolaylaştırıyor. Yeni uygulamaya göre konsolosluklar tek tip ve daha az evrakla vize verecek. İşlemler de iki hafta içinde tamamlanacak.

Haberler 20.05.2011 - 09:19

Türklere kolay AB vizesi

Avrupa Birliği (AB) Türk vatandaşlarının vize çilesini hafifletmek için adım attı. Konsolosluklar, vize işlemleri için artık daha az evrak isteyecek.

Hürriyet gazetesinin haberine göre AB, Temmuz ayından itibaren Türklere vize alımını “basitleştirme” uygulamasına başlayacak.

Uygulamayla ilgili talimatın Türkiye’deki bütün AB Konsolosluklarına gönderildiği ve Temmuz ayından itibaren başlayacağı açıklandı.

‘Basitleştirme ve Uyumlaştırma’ adı altında yeni vize politikasının uygulanacağı, yeni uygulamanın vize alım süresini kısaltacağı bildirildi.

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Temsilcisi Stefan Füle, önceki gün aralarında Türk iş adamlarının da bulunduğu bir toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’de vize konusundaki ‘sabırsızlığın’ farkında olduğunu belirterek, ‘Temmuz ayından itibaren yeni uygulamaya geçiyoruz’ açıklaması yaptı.

Füle, mevcut vize rejimine rağmen Avrupa’daki Türk işçileri ve Türk iş adamlarının Avrupa ekonomisine büyük katkı sağladığını belirterek, AB’nin Adalet ve İçişleri Konseyi’nin vize konusunda ‘yeni bir perspektif’ ortaya koyduğunu söyledi. Füle, Temmuz ayından itibaren vize alımını ‘basitleştirecek’ bu uygulamanın, vizelerin tamamen kaldırılması sürecindeki ‘ilk adım’ olduğunu söyledi.

AB ülkelerinin Temmuz ayından itibaren uygulamaya koyacağı ‘vizelerin basitleştirilmesi’ politikası, Türkler açısından yenilikler getiriyor. AB Komisyonu Temsilcileri, vizelerin daha çabuk ve daha kolay alınacağını belirterek, bu adımın ‘Vizelerin Kolaylaştırılması’ öncesindeki adım olduğu, vizelerin kolaylaştırılmasına geçişin daha çabuk olacağını kaydettiler.

Temmuz ayından itibaren konsolosluklara giden Türk vatandaşlarının ‘Vizelerin basitleştirilmesi ve uyumu’ çerçevesinde karşılaşacakları yenilikler şunlar:

Vizeler için istenen belgeler ‘en aza’ indirilecek. Vize başvurusunda talep edilen belge sayısı asgariye inecek.

Vize başvurusu yapıldıktan sonra işlem süresi 15 günü geçmeyecek.

Vizelerin alınacağı örneğin Fransız veya Alman konsolosluklarında doldurulan belgeler farklı sorular ve farklı konulardan oluşabiliyor. Yeni uygulamayla vize için başvuranlara tüm konsolosluklar ‘tek tip belge’ doldurulmasını isteyecek.

Vizelerin reddedilmesi halinde reddetme gerekçesi açıkça dile getirilecek. Daha önce herhangi bir gerekçe söylenmiyor ve sadece ‘Vizeniz reddedildi’ şeklinde bir ifade yer alıyordu.

Daha sonraki aşamada ise belirli meslek gruplarına uzun süreli vize verilmesi ve vize ücretlerinin yarıya indirilmesi gibi uygulamalar bulunuyor.

Vize kolaylaştırma Türk vatandaşlarına ileride şu avantajları sağlayacak:

Temmuz ayında başlatılması öngörülen ‘Vizelerin basitleştirilmesi ve uyumlaştırılması’ süreci, muafiyet öncesinde hayata geçirilmesi öngörülen ‘Vizelerin Kolaylaştırılması’nın gecikmesi nedeniyle başlatılıyor.

Türkiye üzerinden AB ülkelerine kaçak olarak geçen yabancıların Türkiye’ye iadesini öngören ‘Geri iade Anlaşması’nın AB tarafından imzalanmasına rağmen, Türkiye ‘Vizelerin tamamen kaldırılması’ için bir ‘müzakere’ süreci başlatılmasını ve bunun için AB Komisyonu’nun yetkili kılınmasını talep etmişti.

AB ise henüz bu yetkilendirmeyi yapmadı. Bu nedenle, Türk vatandaşlarına vize kolaylığı uygulamasına geçilemedi. AB şimdilik ‘Basitleştirme’ uygulamasının hayata geçirilmesine karar verdi.

Sayfa Yükleniyor...