Yunanistan’da 17 Kasım’da ölenler anıldı

Yunanistan’da “albaylar cuntasına” karşı yapılan 17 Kasım öğrenci ayaklanmasının 35. yıldönümü, başta Atina ve Selanik olmak üzere birçok kentte düzenlenen gösteri yürüyüşleriyle anıldı. Gösterilerde arbede yaşandı, polis müdahale etti.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.12.2008 - 15:17

Yunanistan’da 17 Kasım’da ölenler anıldı

Yunanistan’ı 1967-1974 yılları arasında yöneten “albaylar cuntasına” karşı 35 yıl önce düzenlenen öğrenci ayaklanmasının yıldönümünde göstericiler, başkent Atina’daki teknik üniversitenin önünden başlayan ve ABD’nin Atina Büyükelçiliği önünde son bulan bir gösteri yürüyüşü yaptı.

Kentin üniversiteler, kamu kuruluşları, büyükelçilik ve konsolosluk binalarının önünde türlü noktalarda 8 bin polisin görev yaptığı, gösterici başına bir polisin düştüğü belirtilen gösteri sırasında zaman zaman güvenlik güçleriyle göstericiler arasında arbede çıktı.

Kendilerini “anarşist” olarak tanımlayan grup üyelerinin molotofkokteyli attıkları çatışmada polis, gözyaşartıcı gazla karşılık verdi.

ABD’nin Selanik Başkonsolosluğu’nun önündeki gösteride ise değişik gruplara mensup göstericiler arasında çatışmalar çıktı.


Sayfa Yükleniyor...