Borsa dışındaki türev işlemlerde BSMV kaldırılıyor

Maliye Bakanı Ağbal, "Yapacağımız düzenleme ile borsa dışında gerçekleştirilen türev işlemlerde BSMV'yi kaldırıyoruz" dedi.

Anadolu Ajansı 14.12.2016 - 13:40

Borsa dışındaki türev işlemlerde BSMV kaldırılıyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, işletmelerin geleceğe dönük riskleri yönetmek için türev işlemler yaptığını, bu işlemlerin borsa dışında gerçekleşmesi halinde BSMV'ye tabi olduğunu, bu konuda düzenleme yaptıklarını anlattı.

Ağbal, şöyle devam etti: "İster borsada, ister borsa dışında olsun tüm türev işlemlerinde BSMV'yi kaldırıyoruz. İster döviz cinsinden, ister faiz, ister birtakım emtia, borsaya endeksli türev işlemler olsun bunların hepsi için öngörülen BSMV istisnası getiriyoruz.

Bugün özellikle döviz kurundaki değişimlere veya faizdeki değişimlere karşı işletmelerimiz, riski yönetmek için ileri vadeli sözleşmeler yapıyorlar. Bu sözleşmeler üzerinde şu anda BSMV olduğu için genellikle bunu yurt dışında yapmak istiyorlar. Dolayısıyla, türev işlemlerinin tamamının Türkiye'de yapılmasını sağlamak amacıyla bu düzenlemeyi yapacağız.

Halihazırda borsalarda gerçekleştirilen vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri BSMV'lerden istisna fakat şu anda borsalarda gerçekleştirilen türev işlemler toplam iş hacminin çok cüzi bir kısmını oluşturuyor. Birçok ülkede türev işlemler vergiyi tabi olmadığından finansal sektörümüz yurt dışı ile rekabet konusunda dezavantaj yaşıyor.

Yapacağımız düzenleme ile borsa dışında gerçekleştirilen türev işlemlerde BSMV'yi kaldırıyoruz. Böylece türev ürünlerin fiyatlamasında öngörülebilirliği, finansal sektörün yabancı piyasalarla rekabet gücünü artıracağız. Genel olarak yurt dışında yapılan bu işlemleri ülkemize çekeceğiz, finansal piyasalarda derinleşmeyi sağlayacağız. İstanbul Finans Merkezi (İFM) adına atacağımız adımlara da başlangıç oluşturuyoruz."

Sayfa Yükleniyor...