Çeyrek altın ve gram altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 17 Ekim 2023 güncel altın satış fiyatları

Çeyrek altın ve gram altın fiyatları bugün kaç lira oldu? 17 Ekim 2023 güncel çeyrek altın, ons altın ve gram altın satış fiyatları.

Çeyrek altın ve gram altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 17 Ekim 2023 güncel altın satış fiyatları

Çeyrek altın fiyatlarında son durum...

fiyatları, açıklanacak ekonomik veriler ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın bu hafta yapacağı konuşma öncesinde dolar ve Hazine tahvillerinin değerlerini korumalarıyla geriledi.

Ekonomik veriler ve Powell'ın açıklamaları gelecek faiz kararları için belirleyici olabileceği düşünülüyor.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı 1918 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Altının gram fiyatı 1720, 2 bin 819 liradan satılıyor.

Piyasalarda, İsrail-Filistin çatışmasının daha geniş bölgelere yayılmadan durdurulması için atılan diplomatik adımlar izleniyor.

ABD Başkanı Joe Biden'ın, çarşamba günü İsrail'i ziyaret ederek, İsrail'in "savaş hedefleri ve stratejisi" hakkında kapsamlı bir brifing alacağı, İsrail ziyaretinin ardından da Ürdün'e giderek, Kral 2. Abdullah, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşeceği duyuruldu.

Söz konusu görüşmelerin İsrail-Filistin çatışmasında ateşkes olabileceği ihtimalini artırmasıyla piyasalarda risk iştahı güçlenirken, varlık fiyatlarını da etkilediği görülüyor.

Tahvil piyasalarında azalan risk algısıyla birlikte ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,75'e çıkarken, ABD Merkez Bankası (Fed) üyeleri de sözle yönlendirmelerine devam etti.

Dün, Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Fed'in faiz artırımlarının büyük ihtimalle biteceği ve veriler aksini göstermezse Bankanın faiz oranlarını sabit tutması gerektiğine dair ifadelerini tekrarladı.

Öte yandan ABD'de açıklanan verilere göre, Fed New York Şubesi'nin açıkladığı imalat endeksi, ekimde eksi 4,6'ya düşerek imalat sektöründe daralma yaşandığını gösterdi.

Analistler, söz konusu verinin ABD ekonomisinde talebin zayıfladığı yönünde okunduğunu kaydederek, azalan enflasyonist baskıların Fed'in şahin politikalarının sonuna yaklaştığı beklentisini güçlendirdiğini ifade etti.

Bununla birlikte dikkatlerin açıklanacak olan bilançolara çevrildiğini aktaran analistler, bugün Bank of America, Goldman Sachs, Lockheed Martin ve Johnson & Johnson gibi şirketlerin finansal sonuçlarının takip edileceğini bildirdi.

Yeni günde emtia fiyatlarında düşüş eğilimi öne çıkarken, dünyanın en büyük bakır üreticilerinden Rio Tinto'nun 3. çeyrekte beklentileri aşan üretimi ve Çin ekonomisine yönelik endişelerin güçlü kalmasıyla bakırın libresi 3,5185'le 4 Kasım 2022'den bu yana en düşük seviyeyi test etti.

Analistler, bakırın geniş kullanım alanı nedeniyle piyasalarda ekonomik aktiviteye yönelik sinyallerinin önemli olduğunu kaydederek, bugünkü düşüşte artan arzın önemli rol oynamasına karşın dünya genelinde yavaşlayan ekonomik aktivitenin bakırdaki düşüş eğiliminde etkili olduğunu aktardı.

  • ALTIN TÜRÜ Satış Değişim % Saat

Çeyrek altın ziynet takı grubunun en küçük üyesidir. Halk arasında küçük altın olarak adlandırılmaktadır.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAMDIR?

Altınlar ağırlıklarına göre değer kazanırlar. Çeyrek altın 18 mm kalınlığında ve 22 ayardır. Çeyrek altın 1,75 gram ağırlığındadır. Bir çeyrek altındaki has altın ağırlığı ise 1,635 gram olarak hesaplanmıştır.

KULPLU ÇEYREK ALTINLAR DAHA MI PAHALIDIR?

Çeyrek altın gerek takı, gerek ziynet eşyası, gerek yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Hediyelik olarak nitelendirilen çeyrek altınlar kulplu olur. Yatırım amaçlı tercih edilen çeyrek altınlar ise kulpsuz olmaktadır. Çeyrek altının has altın içeriği kulplarında yer almaz. Çeyrek altındaki kulplar altın değildir.

Sayfa Yükleniyor...