Kritik toplantı bu akşam: Kiralara tavan fiyat mı gelecek?

Son dönemde başta büyükşehirler olmak üzere pek çok yerde ev kiralarında yüksek oranda artış yaşandı. Bu durum, bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi kiralara tavan fiyat uygulanmasını gündeme taşıdı. Konuya ilişkin değerlendirme bugün 3 bakanlığın katılımıyla saat 19.00'da gerçekleşecek.

Haberler - NTV Haber 24.05.2022 - 11:05 | Son Güncelleme : 24.05.2022 - 11:13

Kritik toplantı bu akşam: Kiralara tavan fiyat mı gelecek?

Son dakika haberi! 

Kiralardaki artışlar ve ev sahiplerinin kiracıları çeşitli bahaneler ile evden çıkartmasını önlemek için hükümet harekete geçti.

'' artışına sınırlama gelecek mi'' sorusunun cevabı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı'nın başlattığı kira artış oranları ve kiralama hükümleri ile ilgili yasal çalışma sonunda belli olacak. 

İLK TOPLANTI BU AKŞAM 

Konuyla ilgili ilk toplantıysa bugün saat 19.00'da yapılacak. 

Mayıs ayında kira artış oranı yüzde 34,46 oldu ama çoğu ev sahibi bu rakamla yetinmiyor. Mayıs ayında kira artış oranı yüzde 34,46 oldu ama çoğu ev sahibi bu rakamla yetinmiyor.

YÜKSEK ARTIŞA HOLLANDA MODELİ

Kirada fahiş fiyatların önüne geçilebilmesi için Hollanda modelinin gündemde olduğu belirtiliyor. 

Konut sıkıntısı nedeniyle hızla artan ev kiralarına müdahale eden Hollanda hükümeti, puanlama sistemiyle birlikte tavan fiyat uygulamasını geliştirmişti.

Uygulama ile evin bulunduğu yer, büyüklüğü, oda sayısı gibi kriterlergöz önüne alınarak bir tavan fiyat belirleniyor. Evler için bu fiyatın üzerinde kira istenemiyor. 

Sayfa Yükleniyor...