Aile hekimine bıçaklı saldırı

İstanbul’da bir aile hekimi daha bıçaklı bir saldırganın hedefi oldu. Sultanbeyli Süleyman Taşpınar Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Aile Hekimi Muhammed Burak Turan, işe giriş raporu almak isteyen bir kişinin saldırısına uğradı.

ntv.com.tr 27.09.2016 - 13:43

Aile hekimine bıçaklı saldırı
Arşiv

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) tarafından yapılan açıklamaya göre, Sultanbeyli Süleyman Taşpınar Aile Sağlığı Merkezi’ne gelen bir kişi, işe giriş raporu almak istediğini söyledi.

Aile Hekimi Muhammed Burak Turan, rapor almak için gerekli prosedürü anlattı. Ancak hasta ikna olmadı. Önce psikolojik sorunları olduğunu söyledi ve rapor talebinde ısrarcı oldu, sonra da Dr. Turan’ın bilgisayarını kırmaya çalıştı.

Muhammed Burak Turan, hastayı sakinleştirmeye çalışırken bir anda tokatların hedefi oldu ve tartaklandı. Hasta bununla da yetinmeyip doktora bıçak çekti. Meslektaşları ve aile sağlığı çalışanlarının araya girmesiyle saldırgan engellendi. Olay yerine gelen polisler saldırganı göz altına aldı.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gürsel Özer, bir ay önce de Sakarya’da Dr. Fikret Öztürk’ün benzeri bir saldırı sonucu bıçakla yaralandığını hatırlattı.

"SAĞLIKTA ŞİDDET YASASINI ÇIKARMAK İÇİN NE KADAR BEKLEYECEKSİNİZ?"

Saldırıyı kınayan Dr. Özer, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

“Meslektaşımız Dr. Muhammed Burak Turan’a geçmiş olsun diyor ve saldırıyı kınıyorum. Ama biliyorum ki kınamak yetmez. Defalarca kınadık, suç duyurularında bulunduk, bakanlığımıza seslendik. Ancak hala gerekli olan yapılmadı. Bu şiddeti durdurmanın en etkin yolu bir an önce ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’nı çıkarmaktır. Çeşitli usulsüz isteklerle hekim arkadaşlarımıza başvuruda bulunan, istekleri yapılmayınca da böylesine saldırganlaşan ve ‘psikolojik rahatsızlığı var’ bahanesiyle serbest bırakılan kişiler oldukça, ben ve meslektaşlarım kendimizi hiç bir zaman güvende hissetmeyeceğiz. Bizim güvende hissetmemiz için, caydırıcı cezalar içeren yasaya ihtiyacımız var. Üzülürek söylüyorum ki, meslektaşlarımız ardarda saldırıya uğrarken, yasa tasarısı henüz Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’na dahi gelmemiş. Sağlık Bakanlığı'na, milletvekillerimize sesleniyorum. 2014-2015 yılında 20 bin 156 sağlık çalışanı saldırıya uğradı. Sağlıkta Şiddet Yasası’nı çıkarmak için daha kaç hekimin, hemşirenin, sağlık çalışanının saldırıya uğramasını bekleyeceksiniz?”

Sayfa Yükleniyor...