“Cinsel uyumunuz yoksa ilişkiniz tehlikededir”

Sağlıklı cinsellik, mutlu beraberliklerin en önemli ayaklarından biri. Uzman Psikolog Mehmet Başkak’a göre de cinsel uyumsuzluk çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına, aldatmaya, ayrılık ve boşanmalara neden olan en yaygın sebepler arasında. Başkak, “Partnerinizle birbirinize deli gibi aşık olabilirsiniz ama yatak odasında uyumlu değilseniz, ilişkiniz tehlikededir” diyor.

“Cinsel uyumunuz yoksa ilişkiniz tehlikededir”

Cinsel sağlık, kişinin beden ve ruh sağlığını olduğu kadar özel ve sosyal hayatını da önemli ölçüde etkileyen bir konu. Cinselliği tabu olarak gören toplumlarda yaşanan sapkınlıklara dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, uyumlu birlikteliklerin, cinsel sağlık, sağlıklı cinselliğin de bireylerin özel ve sosyal iyilik halleri açısından önemli olduğunu söylüyor.

CİNSELLİK TABU OLARAK GÖRÜLÜYOR, SAPKINLIKLAR ARTIYOR

Ülkemizde cinselliğin eğitimli bireyler arasında dahi tabu olduğunu belirten Başkak, “Sorun çok büyük dahi olsa genellikle ‘demek ki böyle oluyor’ dercesine cinsel uyumsuzluğu normal gören, çaresinin olmadığını düşünen çok sayıda insan var” ifadesini kullanıyor.

CİNSEL UYUMUNUZ NE KADAR?

Bu nedenle cinselliğin tabu olarak görülmemesi ve cinsel sağlık sorunlarına mutlaka çözüm aranması gerektiğini aktaran Psikolog Başkak, “Cinsel uyum mutlu bir ilişkinin temelidir. Partnerinizle birbirinize deli gibi aşık olabilirsiniz ama yatak odasında uyumlu değilseniz, ilişkiniz tehlikededir” diyor.

Peki partnerinizle uyumlu olup olmadığınızı nasıl anlayacaksınız? İşte Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak’a göre bunu anlamanın yolları:

FARKLI LİBİDO SEVİYELERİ

Herkesin aynı seviyede libidoya sahip olduğu söylenemez. Ayrıca sadece erkeklerin daha çok cinsellik istediğini iddia etmek de bir haksızlık. Kadınlar da en az erkekler kadar cinselliği yaşamaya istekli olabilir. Stres, iş yoğunluğu ve yaşam tarzıyla ilgili sorunlar kişinin libidosunu etkileyebilir ve kişinin cinsellikten uzaklaşmasına sebep olabilir ya da başka sebeplerden libido düşüklüğü söz konusu olabilir. Partneriniz ve siz böyle bir problemle karşı karşıyaysanız, durum daha kötüye gitmeden konuşmalı ve gerekirse tıbbi destek almalısınız.

BASKICI PARTNER

Partneriniz, siz istemediğiniz zamanlarda, seks yapma konusunda size sürekli baskı yapıyorsa ve rahatsız olduğunuz bir şeyi yapmaya zorlanıyor hissediyorsanız, aranızda cinsel bir uyumdan bahsetmek mümkün olmayabilir.

“Cinsel uyumunuz yoksa ilişkiniz tehlikededir” - 1

BENCİL PARTNER

Birçok kadın cinsellikte partnerlerinin bencilliğinden şikayet eder. Genelleme yapmaktan kaçınsak da çoğunlukla ilk önce erkeklerin orgazma ulaştığı bir gerçek. Ama bu bir problem olmaktan çıkarılabilir. Partneriniz yine de sizi memnun edebilir. Ama o bencil davranmayı tercih ediyor ve bunun için çaba göstermiyorsa uyumsuzluğun ortasındasınız demektir. Cinsel ilişkide bencillik orta vadede ciddi bir sıkıntı meydana getirir ve bir tarafı mağdur durumuna düşürür.

ESKİ PARTNERLERLE KIYASLAMA

Partnerinizin cinsel yönden sizi eski sevgili ya da eski eşiyle kıyaslaması hiç hoş bir şey olmadığı gibi aynı zamanda sinir bozucu da. Partneriniz sizi sürekli eskiden birlikte olduğu insanlarla kıyaslıyorsa, bu size saygı duymadığı anlamına gelir. Rahatsız olmanıza rağmen bu rencide edici tavrından vazgeçmiyorsa, konuyu gündemin birinci sırasına almalı ve çözüm üretmelisiniz.

SUÇLULUK DUYGUSU

Partnerinizle yaşadığınız cinsellik sizi duygusal yönden memnun ya da mutlu etmiyor aksine pişmanlık ve suçluluk hissediyorsanız, bu ciddi bir bilinçaltı sebebe işaret edebilir. Bir şeyi yapmaya kendinizi adeta itiliyor gibi hissediyorsanız, sıkıntıya girerek ilişki yaşıyorsanız bu tablo ilişkide uyumsuzluğun ciddi göstergesidir.

“Cinsel uyumunuz yoksa ilişkiniz tehlikededir” - 2

YATAKTA AGRESİFLİK

Her iki tarafın da rızası olduğu sürece, yatakta biraz agresiflik normal karşılanabilir. Ama bazı erkekler, partnerlerini rahatsız edecek derecede agresif davranışlar sergilerler. Partneriniz, sizin sınırlarınızı aşacak kadar saldırgan davranıyorsa, bir orta yol bulmanın zamanı gelmiş demektir.

RAHATSIZ EDEN TALEPLER

Çiftlerden biri zengin fantezi dünyasına sahip olabilir. Partneriyle bu anlamda bir dengeye sahip değilse; cinsellikte geniş fanteziye sahip olanın talepleri diğer tarafa ağır, uygunsuz, ters gelebilir. Cinsel ilişkide tek tarafın beklentilerine cevap vermemek konusunda sürekli bir tartışma varsa burada zaten uyum söz konusu olamaz.

BUNLAR CİNSEL UYUMSUZLUĞUN TEHLİKE SİNYALLERİ

Bir ilişkinin, özellikle evliliklerde, uzun süre devam etmesi için partnerlerin cinsel yönden uyumlu olmasının büyük önem taşıdığına dikkati çeken Başkak, cinsel uyumsuzluğun başlıca sinyallerini ise şöyle sıralıyor:

CİNSEL DÜRTÜNÜZ ÇOK MU ZAYIF?

Partnerlerden birindeki zayıf cinsel dürtü, cinsel uyumsuzluk belirtisi olabilir. Fakat bu durum bir hastalık nedeniyle ya da stresten de kaynaklanabilir. Zayıf cinsel dürtü meselesini ciddiye alın ve arkasında yatan sebebi bulmaya çalışın. Tek başınıza çözüm bulamıyorsanız özellikle cinsellik konusunda deneyimli bir uzman desteği alın.

STRES ÇOK ÖNEMLİ FAKTÖR

İş ya da ekonomik sıkıntılar, ailevi sorunlar nedeniyle yaşadığınız stres cinsel yaşamınızı ciddi manada olumsuz etkileyebilir, fakat partnerinizle cinsel yönden uyumsuz olmanız da sizde strese neden olabilir. Partnerinizle daha iyi bir cinsel yaşam için stres ve iş yoğunluğunuzu kontrol altına almaya çalışın. Özellikle stres, korku kaynaklı uyumsuzluk konularında hipnoterapi hızlı bir çözüm olasılığı sunabilir.

“Cinsel uyumunuz yoksa ilişkiniz tehlikededir” - 3

DEPRESYON LİBİDONUZU ÖLDÜREBİLİR

Depresyon partnerinizle cinsel yönden uyumsuz olduğunuzun başka bir belirtisi olabilir. Depresyon, enerjinin düşük olması, yaşamdan zevk almama, çökkünlük şeklinde kendini belli eder ve bu ağır duyguların olduğu yerde cinsel enerjiyi aramak boşunadır. Bu, uyumsuzluk sorununu daha da ağırlaştırabilir ve hatta libidonuzu tamamen öldürebilir. Deneyimli bir uzmana başvurmanın vakti gelmiş demektir.

AYNI EVDE YAŞAYAN ‘KANKALAR’ GİBİ HİSSEDİYORSANIZ…

Partnerinizle cinsel yönden uyumsuz olmanız günlük hayatta ona karşı davranışlarınızda da kendini belli eder. Bir ilişkideki cinsel birlikteliklerin sayısı azaldıkça, bu durum çoğunlukla partnerler arası ilişkide sorunların baş göstermesine sebep olur. Uzun zamandır aynı evde kalan kankalar gibi yaşamaya başlamışsınız alarm sinyalleri çalıyor demektir.

CİNSELLİKLE İLGİLİ ÇEKİNCELER

Partnerinizle cinselliğe dair yeni bir şeyi deneme konusunda isteksizseniz, bu durum sonunda partnerinizin de heyecanının azalmasına sebep olur, ilişkiden kaçınmasına dahi yol açabilir. Bu, partnerler arası cinsel uyumsuzluğun ya da kimyaların uyuşmamasının çok basit bir göstergesi olabilir.

ÇEKİM YOKSA EREKTİL BOZUKLUK ORTAYA ÇIKAR

Erkeklerde görülen bu sorunun kökeninde genelde tıbbi bir sebep vardır ama tamamen duygusal bir sebep de erektil (sertleşme) bozukluğa neden olabilir. Partnerler arasında çekimin olmaması ve cinsel uyumsuzluk erkek partnerde erektil bozukluk olarak ortaya çıkabilir.

“Cinsel uyumunuz yoksa ilişkiniz tehlikededir” - 4

PARTNERİNİZ BEKLERKEN, UYUMAYIN

Partnerlerden biri cinsel birliktelik için hazır vaziyette beklerken, diğer partner onun yanında uyumayı tercih ediyorsa ve bu durum çok sık yaşanıyorsa sıkıntı büyük olabilir. Bu durum, partnerler arası çeşitli sebeplere bağlı bir cinsel uyumsuzluktan kaynaklanıyor olabilir. Fakat, partnerlerden biri çok yorgun olduğu için böyle davranıyorsa, o zaman sabırlı olun ve ertesi günü bekleyin.

PARTNERİNİZE ZAMAN TANIYIN

Partneriniz sizinle cinsel konularda konuşamıyor ya da bu konuları konuştuğunda rahatsız oluyorsa, bu durum aranızda bir cinsel uyumsuzluk göstergesi olabilir. Çekingen mizaçta olmak, çok dindar ya da aşırı geleneksel bir aile tarafından büyütülmüş olmak gibi faktörler de bu durumun sebebi olabilir. O nedenle partnerinize biraz destek olun ve açılması için ona biraz zaman verin.

CİNSEL UYUMSUZLUĞUN EN ÖNEMLİ GÖSTERGESİ

Cinsel uyumsuzluğun en önemli göstergesi artık ilişkinizde cinsel birlikteliğin hiç olmuyor oluşudur. Bu tehlike sinyalini ciddiye alın ve partnerinizle ilişkinizi düzeltmek için bu konu hakkında konuşun. Zira bu durum çok daha büyük sorunların da göstergesi olabilir. İşin içinden çıkamayacak gibiyseniz iyi bir uzman desteği size arzu ettiğiniz mutluluk için yol gösterici olacaktır.

“Cinsel uyumunuz yoksa ilişkiniz tehlikededir” - 5

CİNSEL SORUNLARININ TEDAVİSİ MÜMKÜN

Cinsel sağlık sorunları konunun uzmanı hekimler tarafından çeşitli yöntemler kullanılarak etkili şekilde tedavi edilebiliyor. Cinsel uyumsuzluğun giderilmesinde kullanılan yöntemlerden birinin de hipnoterapi olduğunu belirten Psikolog Başkak, “Hiçbir tıbbi işlem gerektirmeyen bu yöntemle cinsel uyumsuzluk sorun olmaktan çıkabilir, uyumsuzluk yaşayan çiftler mutlu bir uyum yakalayabilir” diyor.

  • Etiketler :
  • Haberler -
  • Kadın
  • Cinsellik
  • Sağlık
  • Erkek

Sayfa Yükleniyor...