Eczacılardan siyasilere mektup: Eczacılık hizmeti, eczane dışına çıkarılıyor

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası, siyasi partilere, serbest eczacıların sorunlarının çözümüne ilişkin taleplerini içeren mektup gönderdi. Mektupta, eczacılık hizmetinin, yeni düzenlemelerle eczane dışına çıkarılmaya çalışıldığı belirtildi.

Eczacılardan siyasilere mektup: Eczacılık hizmeti, eczane dışına çıkarılıyor
Arşiv

Serbest eczacıların sorunlarının çözülmesini talep eden Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), siyasi partilere mektup gönderdi.

Mektupta, ülkedeki 24 bin eczaneden sunulan ilaç ve eczacılık hizmetinin, vatandaşların şikayeti, kamunun kaybı veya zararı bulunmamasına rağmen yeni düzenlemelerle eczane dışına çıkarılmaya çalışıldığı bildirildi.

"İLAÇLAR HASTANELERDEN ALINACAKSA BİZ NE SATACAĞIZ?"

Kanser ilaçlarının 1 Temmuz'dan itibaren özel hastane ve kamu hastaneleri aracılığıyla hastalara ulaştırılması kararının, serbest eczanelerin artık sistem dışına çıkarılmak istendiğinin göstergesi olduğu vurgulanan mektupta, ilaç fiyatlarının ve eczanelere ödenen ilaç bedelinin 2011'den itibaren düştüğü belirtildi.

"ECZACILAR BANKA KREDİLERİYLE AYAKTA DURUYOR"

Dünyada hiçbir sektörün, artan maliyetler karşısında ciro ve kar kaybıyla faaliyetlerini sürdürmesinin mümkün olmadığına işaret edilen mektupta, "Emeğinin birikimi olan rafındaki ilacının değeri sürekli eriyen eczacılar, önce kendi, sonra aile fertlerinin birikimlerini tüketmişler, şimdi ise bankalardan aldıkları kredi borcuyla eczanelerini yaşatmaya, hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar" ifadesine yer verildi.

"GELİŞMİŞ VE GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDEKİ ECZACILIK MODELİNİ İSTİYORUZ"

Avronun Türk lirası değerinin 3 liraya yaklaştığı ancak ilaçların fiyatlandırılmasında halen 2 liradan hesaplandığı kaydedilen mektupta, siyasi partilere şu talepler iletildi:

"Düşerken mevzuata göre günü gününe güncellenen döviz kurunun, yine aynı mevzuata uygun güncellenmesini, alış ve satış fiyatını devletin belirlediği ilaçtaki fiyat düşüşlerinden kaynaklanan zararların karşılanmasını sağlayacak yasal düzenleme yapılmasını ve eczacılık hizmetinin kesintisiz sürmesini sağlayacak, dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan her ülkede uygulanan kutu başı eczacı meslek hakkının verilmesini istiyoruz."

Sayfa Yükleniyor...