Karın ağrısına ne iyi gelir, karın ağrısı nasıl geçer?

Karın ağrısı, günlük yaşamımızı oldukça olumsuz etkileyen sorunlarından bir tanesidir. Bazı sağlık problemlerinin habercisi olan karın ağrısı genellikle yaşam tarzı ve beslenme düzeni ile ortaya çıkar. Peki karın ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer ve şiddetli karın ağrısı neden olur?

Karın ağrısına ne iyi gelir, karın ağrısı nasıl geçer?

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Karın ağrısı, mide ya da karın bölgesinde genellikle kısa süreli olarak kabızlık, ishal, üşütmek, bağırsak enfeksiyonu gibi etkenlerden dolayı gerçekleşen sancı, ağrı ve acı hislerine verilen isimdir.

NEDEN OLUR?

Karnın değişik bölgelerindeki ağrılar, o bölgeye has organların hastalıklarının belirtisi olabiliyor.

Mide ve bağırsak bozuklukları, böbrek taşları, kadın ve erkek üreme organlarının hastalıkları, şeker hastalığı, böbrek üstü bezi hastalıkları, kadınlarda adet sancıları, bazı kan hastalıkları, kurşun ve morfin gibi maddelerin zehirlenmeleri ve zona gibi hastalıklar nedeni ile karın ağrısı oluşabiliyor.

Sadece karın boşluğundaki organlar değil, akciğer iltihapları, kalp krizleri ve kaburga kırıkları karın ağrısı yaratabiliyor.

Karın ağrınsına neden olan etkenler zaman zaman mevsimsel olarak kışın soğuk havalarda ince giyinmekten ya da soğuk içecek ve yiyecek tüketiminden kaynaklı olabiliyor.

KARIN AĞRISI BELİRTİLERİ

- Şişkinlik, gaz, geğirme

- Yemekten sonra mide ekşimesi, bulantı-kusma, hastalık hissi, hazımsızlık

- Kabızlık, ishal, kilo kaybı

- Ateş, üşüme, titreme, gece terlemeleri

- Kas-eklem ağrıları

- Bağırsak kaslarının kasılmaları nedeniyle kramp dalgaları

KARIN AĞRISINA EVDE UYGULANABİLECEK YÖNTEMLER

Ballı Su

Sindirim sistemi düzenleyicisi olan bal ile ılık su özellikle kabızlık problemi çekenlere oldukça yardım edecektir. 1 tatlı kaşığı balı ılık su içerisize karıştırıp tüketebilirsiniz. Suyun aşırı sıcak olmamasına dikkat ediniz.

Rezene Çayı

Aktardan aldığınız bir miktar rezene çayı karın ağrısı ve sindirim sistemi problemlerine karşı oldukça etkilidir.

Yoğurt

Sindirim sistemine farydaları uzun zamandır bilinen yoğurt, karın ağrısına karşı olumlu sonuç vermektedir.

Muz

Hazımsızlığa karşı oldukça etkili olan muz lifli yapısı sayesinde ağrılarınızın azalmasına katkı sağlayacaktır.

Ananas

Tıpkı muz gibi ananasta karın ağrısı ve hazımsızlıkta çok etkili besinlerdendir. Karın ağrısı ya da sindirim rahatsızlığınız varsa en fazla 2 dilim tüketimesi önerilmektedir.

Limon Suyu

Asidik özelliği ile sindirim ve bağırsaklardaki bakterilerin azalmasında etkili olan limon, kabızlık ve hazımsızlık problemi yaşayanların sıkça kullandığı yöntemlerdendir. Bu tarz şikayetlerde bir çorba kaşığı limonun ılık su içerisine karıştırılarak tüketilmesi halinde bağırsakların rahatlamasını sağlayacaktır.

Sıcak Kompres

Özellikle regl dönemindeki kadınlardaki ağrının azalmasındaki en etkili yöntemlerden olan sıcak su torbaları, hazımsızlık, sindirim ve soğuk algınlığı gibi nedenlerden dolayı karın ağrısı çekenlerde oldukça etkili olacaktır.

Elma Sirkesi

Bir bardak ılık su içerisine bir çorba kaşığı elma sirkesi ekleyerek ağrılarınızın azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Karın ağrısının altında yatan sebep, basit bir durum değilse ve doktor müdahalesine ihtiyaç varsa bu durumda yukarıdaki yöntemleri uygulamak yerine bir uzman hekim görüşü alınmalıdır.

Bilinçsiz bir şekilde doğal yöntemlere başvurmak veya ilaç kullanmak ileride istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Sayfa Yükleniyor...