Kilo aldığını düşündü, miyomu olduğunu öğrendi! (Şişkinlik mi, miyom mu?)

Büyüyen karnı nedeniyle kilo aldığını zannederek öncelikle bir diyetisyene giden 32 yaşındaki Sibel Bozyiğit, farklı belirtilerin de devam etmesi nedeniyle ancak birkaç doktora gittikten sonra miyomu olduğunu öğrendi.

Kilo aldığını düşündü, miyomu olduğunu öğrendi! (Şişkinlik mi, miyom mu?)

Rahmin kas tabakasından kaynaklanan ve yine rahim içi ya da çevresinde görülen iyi huylu katı tümörlere miyom adı veriliyor. En sık olarak 35-40 yaş aralığında görülen miyomlar genellikle üreme çağından önce ortaya çıkmıyor çünkü oluşmalarındaki en önemli faktör kadınlık hormonu östrojen.  

Genel olarak adet döneminin aşırı kanamalı geçmesine neden olan miyomların geniş bir belirti yelpazesi bulunuyor. Bazı miyom oluşumlarında kanamaların adet dönemlerinden sonra da devam edebildiğini söyleyen Acıbadem Altunizade Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta, cinsel ilişkide zorlanma ve aşırı ağrı, bel bölgesinde ağrı, sık sık idrara çıkma isteği, karın veya rahim bölgesindeki şişkinliklerin sık karşılaştıkları belirtiler arasında yer aldığını ifade ediyor. Nadir olarak bağırsaklar veya idrar torbası üzerinde basınca neden olan miyomlar bu sebeple kabızlığa ya da çok sık idrara çıkma şikayetlerine neden olabiliyor. Bazı durumlarda ise miyomlar herhangi bir belirti göstermeden ortaya çıkıyor.  

’da yaşayan Sibel Bozyiğit de olduğu gibi karın bölgesinde büyüme de miyomun belirtileri arasında olabiliyor. Karnının büyümesine hazımsızlık problemi de eşlik eden Sibel Bozyiğit’in ailesinde kalp yetmezliği sorunu da mevcut. Bozyiğit yaşadığı durumla ilgili olarak şunları söylüyor:

“Meğer, yalnızca sindirim sistemi sorunları değil, kalp yetmezliği de karın büyümesine neden olan durumlardanmış. Ailemde kalp yetmezliği var. Bir de yapılan tahlillerde kolesterolümün yüksek olması, dikkatlerin hep kalp sağlığı üzerine yoğunlaşmasına yol açtı. En son kadın doğum doktoruna gittim ve miyomum olduğunu öğrendim. 3 kilo 200 gr. ağırlığında kocaman bir miyom yüzünden karnım da kocaman olmuş tabii. Miyom operasyonla alındı ve şu anda bir şikayetim kalmadı.”

Kilo aldığını düşündü, miyomu olduğunu öğrendi! (Şişkinlik mi, miyom mu?) - 1

DÜZENLİ JİNEKOLOJİK MUAYENE MİYOMLARI ELE VERİYOR!

Jinekolojik muayeneler sırasında ultrason ile rahatlıkla görüntülenebilen miyomlar, düzenli doktor kontrolü ile tespit edilebiliyor. Bir tür yumuşak doku tümörü olarak nitelenen miyomlar için gerekli olursa MR tetkiki de yapılabildiğini belirten Doç. Usta, görüntüleme tekniklerinin ilerlemesi nedeniyle artık daha fazla miyom tanısı konulduğunu kaydederek üreme çağındaki tüm kadınların düzenli olarak jinekolojik muayene yaptırması gerektiğinin altını çiziyor.  

BÜYÜKLÜĞÜNDEN ZİYADE YARATTIĞI SORUNLAR ÖNEM TAŞIYOR

Miyom vakalarında en önemli nokta miyomun büyüklüğünden çok klinik tabloda anormal rahim içi kanama, ağrı, kısırlık veya çevre organlara bası yapıp bir probleme neden olup olmadığı. Miyomun çapı ise daha az önem taşıyor. Örneğin rahmin dış duvarındaki 5 cm’lik bir miyomu düzenli olarak takip etmek yeterli olurken rahim içindeki 1-2 cm’lik miyomların, çok ciddi vajinal kanamaya neden oldukları için cerrahi müdahale ile çıkarılması yoluna gidiliyor.  

KANSERE DÖNÜŞME OLASILIKLARI DÜŞÜK

Miyomların kansere dönüşme olasılığı oldukça düşük olsa da bu ihtimalin akılda bulunması gerektiğine dikkat çeken Dr. Usta, bu nedenle takiplerin ve belirli aralıklarla kontrollerin ihmal edilmemesi gerektiğini belirtiyor. Hızlı büyüme, ultrasonda yoğun hücre büyümesini gösteren değişiklikler, yapıca çok geniş düzensiz alanlar görüldüğünde kötü huylu miyomlar açısından incelenmesi gerekiyor. Zira oldukça nadir görülse de sarkomlar yani kötü huylu miyomlar çok hızlı büyüyerek başka dokulara yayılabiliyor. 

Fotoğraflar: Acıbadem Grubu

Sayfa Yükleniyor...