Saç ektirenler bunlara dikkat

Saç ekimine ilgi her geçen gün artıyor. Sağlık hizmeti almak için yurt dışından Türkiye’ye gelenlerin de en çok tercih ettiği uygulamalar arasında saç ekimi var. Uzmanlar ise ekim işleminden sonra bazı noktalara dikkat etmenin, işlemin başarısını önemli ölçüde etkilediğini söylüyor.

Saç ektirenler bunlara dikkat

Saç ekimini takip eden 48 saat içerisinde ekim yapılan bölgeye kesinlikle herhangi bir temas olmaması gerektiğini söyleyen Dr. Emrah Çinik, saç ekiminden istenilen sonucu almak için yapılması gerekenlere değindi, önceliği şapka seçimine verdi:

SAÇ EKİMİNDEN SONRA NASIL ŞAPKA KULLANILMALI?

“Operasyon sonrasında ekim alanını kamufle etmek için şapka takılabilir. Bu durumda kafa üstüne oturacak fakat ekim alanına değmeyecek, üstü sert kep/spor şapka kullanılmalı ve saç ekim yapılan bölge şapka altındaki boşlukta kalmalıdır.
En uygunu, Afrika safari belgesellerinde gördüğümüz tarzda tepe kısmı sert olan, çökme yapmayacak tarzda bir şapkadır. Bulunamıyorsa üstü sert olan golf şapkaları da olabilir.


SERT VE KÜÇÜK YASTIK KULLANIN

Gece uyurken ekim yapılan saç köklerinin yatağın başına, yorgana ya da yastığa değmemesi ve zarar görmemesi gerektiğini anlatan Dr. Emrah Çinik, “Bunun için sert ve küçük bir yastık kullanmanız önerilir. Sırtüstü şekilde, alım yapılan ense bölgesi üzerine yatabilirsiniz. Yüzükoyun yatmanız, ekim alanının yastık veya yatakla temas edebilme riskini arttırdığı için iki hafta boyunca önerilmemekte” dedi.

ÖNÜ AÇIK GİYSİLER TERCİH EDİN

Ayrıca 2 hafta boyunca gömlek, hırka, fermuarlı kazaklar gibi önü açık giysilerin giyilmesi tercih edilmeli; kafa bölgesinden ekim alanına zarar vermemesi için t-shirt, boğazlı kazak, atlet gibi dar giysiler geçirilmemeli. Yani 2 hafta ekim yapılan alana temas olmamalı, çünkü temas, ekilen saç köküne zarar verebilir ve o saç kökü kaybedilebilir.

Saç ektirenler bunlara dikkat - 1

İki hafta boyunca spor aktiviteleri, hamam, sauna, yüzme, solaryum ve her türlü kuaförlük hizmetlerinin yasak olacağını belirten Çinik, saç ekimi sonrası dikkat edilecek diğer noktaları şöyle aktardı:

KUAFÖRLÜK HİZMETLERİ NEDEN YASAK?

“Saç köklerine zarar verebilir, enfeksiyon riskini artırabilir. Saçlar 15 gün sonra kazıtmamak şartıyla makasla kestirilebilir. 45 gün sonra her türlü kuaförlük hizmeti alınabilir (tıraş, boyama, kazıtma, perma ve benzeri işlemler gibi). İki gün boyunca saç ekimi yapılan bölgeye yıkama yapılmamalı ve su değdirilmemelidir. İlk yıkama 2. gün yani operasyon üzerinden 48 saat geçtikten sonra yapılmalıdır. Bu yıkamayı ilgili doktorunuz veya ekibi yapacaktır. Önemli olan, saç köklerine zarar vermeyecek şekilde nazik davranmak ve saçları yıkarken zedelememektir.

HAVLU DEĞİL, SAÇ KURUTMA MAKİNESİ

Yıkama işlemlerinden sonra saç ekim alanında kesinlikle havlu kullanmamalı ve saç kurutma makinesi ile kurutulmalı. Kafa bölgesine darbe alacak sporlar yapıyorsanız (futbol, basketbol, tekvando, kick box, boks, güreş, vb.) bu aktivitelere 45 gün sonra başlamalısınız. Eğer Saç ekim sonrası hemen yolculuğa çıkacaksanız, ensenizi dolduracak basit bir şişme yastıkla seyahat etmeniz, kafanızı cama ya da başka bir yere dayamanızı ve saç köklerinizin zarar görmesini engelleyecektir.

Saç ektirenler bunlara dikkat - 2

SAÇ EKİMİNDEN SONRA BU İLAÇLARI KULLANMAYIN

Operasyondan sonra ilk hafta aspirin kullanmamalısınız. Ayrıca ginseng, ginko biloba, E vitamini gibi kanı sulandırıcı ilaç ve bitkisel destek tedavilerini almanız da tavsiye edilmez. Saç ekimi operasyonu sonrasında saçlarınızın çıkmaya başlaması 2,5 ay - 4 ay arasında bir süre alabilir. Bir ay boyunca alkol kullanmamalısınız. Sigarayı da azaltmanız tavsiye edilir. Ama operasyondan bir gün sonra ve operasyon günü sigara içmeniz yasaktır. Sporun herhangi bir dalıyla uğraşan insanların da bir ay spor yapmamaları, kendilerini fazla yormamaları gerekmektedir.

FAZLA SICAK VE SOĞUK DA SAKINCALI

Gün ışığına ve soğuğa karşı hassas davranmaları ve fazla soğuk ve sıcakta durmamaları gerekmektedir. Operasyondan iki hafta sonra cinsel hayata dönülebilir. Ama iki hafta müddetinde cinsel ilişkiye girmek tavsiye edilmez. Saç ekimi operasyonu sonrasında kullanılacak olan antibiyotik, ağrı kesici gibi ilaçlar ve kullanım şekilleri operasyonu yapan doktor tarafından bizzat verilmelidir.”

  • Etiketler :
  • Haberler -
  • Erkek Sağlığı
  • Kişisel Bakım
  • Genel Sağlık

Sayfa Yükleniyor...