Tuzla’daki nitrik asit sızıntısı sağlığı nasıl etkiler?

Tuzla Deri Organize Sanayi Sitesindeki bir fabrikada dün meydana gelen nitrik asit sızıntısı, çevresel sağlık riski yarattı. Risk, özellikle göğüs hastalıkları açısından önemli.

Tuzla’daki nitrik asit sızıntısı sağlığı nasıl etkiler?

Türk Toraks Derneği Çevresel ve Mesleki Akciğer Hastalıkları Çalışma Grubu, dün İstanbul Tuzla’da yaşanan nitrik asit sızıntısıyla ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada; nitrik asitin özellikle solunum yollarına verdiği zarara vurgu yapıldı.

Nitrik asit yüksek derecede aşındırıcı bir madde. Yüksek dozda nitrik asit buharı solunum sisteminde hızla gelişen rahatsızlık, ağrı ve nefes darlığına yol açabilir. Bu durumu birkaç hafta süren bir düzelme dönemi izler. Daha sonra zatürre ve/veya pulmoner fibrozis (akciğerde katılaşma) ile sonuçlanan ağır bir tablo ortaya çıkabilir. Daha az miktardaki nitrik asit buharı maruziyetinde ise önceden astım veya alerjisi olanlarda hastalıkların alevlenmesine neden olabilir.

Nitrik asit dolu dolu bir tankın delinmesi sonucunda oluşan gaz sızıntısının göğüs hastalıkları disiplininin de ilgi alanına girdiği belirtilen açıklamada, “Bu çevresel riski nedeniyle bilgilerimizi kamuoyuyla paylaşmayı uygun buluyoruz” denildi. Türk Toraks Derneği, nitrik asit sızıntısı ile ilgili akla gelebilecek sorulara şöyle açıklık getirdi:

Nitrik asit nedir?

Nitrik asit berrak bir sıvı olup, renksizden sarıya kadar uzanan bir görünümü vardır. Boğucu bir kokusu vardır. Gübrenin, boyanın, bazı ilaçların, patlayıcıların üretiminde ve metalleri temizlemekte kullanılmaktadır.

Nitrik asit çevreye nasıl salınmaktadır?

Nitrik asit en sık endüstriyel kirlenmeye bağlı olarak salınan NO2 (nitrojen dioksidin) doğada suyla birleşmesi sonucu oluşur ve asit yağmurlarının da bir parçasıdır. (Asit yağmurları insan eliyle yaratılan çevre kirliliğinin en önemli örneklerindendir). Ülkemizde ise Tuzla’daki Deri Fabrikasında asit tankının delinmesiyle oluşmuştur.

Nitrik aside nasıl maruz kalınır?

Ev için yapılan temizlik ürünlerinde bulunmadığından daha çok iş kazalarında maruz kalınır. Kirli hava da küçük miktarlarda nitrik asit maruziyetine yol açar.
Çevrede nitrik asit varsa herhangi bir ters sağlık etkilenmesi yaşar mıyım?
Nitrik aside bulaşık materyeli yeme, içme, cilt yoluyla temas ve çok sık olarak soluma ile maruz kalabilirsiniz. Ters etkiler maddeye ne miktarda, ne kadar süreyle, hangi yolla maruz kalındığına bağlıdır. Maruz kalınan maddenin sıvı, gaz veya katı olması ve diğer kimyasallarla bileşik olması da ters etkileri belirler.

Nitrik asit kansere yol açar mı?

Hayır.

Nitrik asit çocukları veya doğmamış bebekleri etkiler mi?

Çocuklardaki etkileri erişkinlerdeki gibidir. Doğmamış bebeklere etkileri yoktur.

Nitrik aside maruz kalırsam ne yapmalıyım?

Toplumun sağlığını etkileyecek kadar yüksek nitrik asit buharlarının atmosfere salınması nadirdir. 

Nitrik asit buharlarının solunması gözlerde yanma, boğaz ağrısı, öksürük, göğüste sıkışma, başağrısı, dengesizlik ve şuurda bulanıklığa yol açmaktadır. Ağır maruziyette 36 saat içinde akciğer ödemi de gözlenebilmektedir ve bu durumda nefessizlik, morarma ve hışıltılı solunum görülebilmektedir. Önceden astım hastalığı olanların düşük düzeyde nitrik asit maruziyetinde dahi atak geçirdiği bilinmektedir.

Bu durumda; nitrik asit dumanlarının bulunduğu ortamdan hızla uzaklaşmak, ilk 48 saatte gelişebilecek nefes darlığı, göğüs ağrısı, yanma gibi yan etkilerde acil servise gitmek ve duman maruziyetini bildirmek önemlidir. Dumanla karşılaşan işçi ve kurtarma ekiplerinin tüm vücudu koruyan giysi, eldiven ve kimyasal dumanlara kaşı koruyucu tam yüz maskeleri kullanmaları önerilir.

Sayfa Yükleniyor...