15. Akbank Kısa Film Festivali programı açıklandı

Akbank Kısa Film Festivali, bu alanda bir platform oluşturmak üzere 18-28 Mart tarihleri arasında 15. kez düzenlenecek.

Haberler 05.03.2019 - 13:39

15. Akbank Kısa Film Festivali programı açıklandı

68 ülkeden toplam 1.406 kısa filmin başvurduğu 15. Akbank Kısa Film Festivali; Festival kısaları, Dünyadan kısalar, Kısadan uzuna, Deneyimler, Belgesel sinema, Perspektif, Özel gösterim ve Forum bölümlerinden oluşuyor. Cannes, Venedik, Berlin gibi önemli festivallerden gelen birçok filmin de yer aldığı festivalde; 40 ülkeden 111 kısa ve 3 uzun metraj film seyirciyle buluşacak.

Festival’in Deneyimler bölümünün konuğu İsrail’in önemli kadın yönetmenlerinden Elite Zexer. Yönetmenin, Sundance Film Festivali’nden ödüllü ve bununla birlikte toplam 16 ödülü bulunan uzun metraj filmi Sand Storm ve 2 kısa filmi festivalde izlenebilecek. Sanatçı gerçekleştireceği Masterclass ile de sinemaya dair deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak.

Kısadan Uzuna'da bu yıl genç yönetmen Mehmet Can Mertoğlu konuk olacak. Sanatçının Cannes Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan ve Yılın En Yenilikçi Yönetmeni ödülüne layık görülen ve toplam 15 ödülü bulunan uzun metraj filmi Albüm ile kısa filmleri Yokuş ve Fer bu bölümde sinemaseverler tarafından izlenebilecek. Ayrıca Mehmet Can Mertoğlu bir söyleşi ile deneyimlerini aktaracak. 

Belgesel Sinema bölümünün konuğu ise Hırvat yazar ve yönetmen Nebojsa Slijepcevic. Bu bölümde; yönetmenin Cannes Film Festivali’nde gösterilen yine bol ödüllü belgeseli Srbenka’nın gösterimi gerçekleşecek ve sanatçı Masterclass ile deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak. 

Forum bölümünde ise kısa filmlerin fikir aşamasından itibaren desteklenmesi amacıyla düzenlenen Kısa Film Senaryo Yarışması yer alıyor. Bu yıl 698 senaryonun başvurduğu yarışmada finale kalan 8 senaryo arasından en iyi senaryo festivalde belirlenecek. Bölüm kapsamında Sırp yazar ve yönetmen Gordan Matic senaryo atölyesi gerçekleştirecek.

Bu yıl festivalde Özel Gösterim Latin Amerika filmlerine ayrıldı. Atölye söyleşi programı da bu yıl hayli zengin; Hazar Ergüçlü, Ercan Kesal, Gökhan Tiryaki, Hakan Bıçakçı gibi çok sayıda değerli sanatçı deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak.
Ulusal ve uluslararası yarışma kapsamında jüri tarafından en iyi film seçilecek olan yapımlar, festivalin ardından Ödüllü Filmler Üniversitelerde etkinliği kapsamında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde gösterim turuna çıkacak.

Sayfa Yükleniyor...