Antalya Müzesi'nde kaz krizi

Antalya Müzesi’nin bahçesinde beslenen 7 kaz; müze ziyaretçileri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve müze yönetimi arasında krize neden oldu.

19.12.2019 - 09:23

antik-kent-kaz.jpg

Müze yönetimi, yabancılara verdiği sesli tepkiyi de dikkate alarak güvenlik ve doğal görsellik adına bahçede kaz beslemeye başladı. Ancak kazlardan biri müzeyi gezen bir ziyaretçinin çocuğunu önce kovaladı daha sonra da kalçası ve bacağından ısırdı.

PERGE'YE GÖNDERİLDİLER

Hürriyet'ten Salim Uzun'un haberine göre; yaşanan olay o an tatlıya bağlansa da çocuğun ailesi Bakanlığa şikâyette bulundu. Bakanlığın uyarısı üzerine envantere kayıtlı kazların ne yapılacağını kara kara düşünen müze yönetimi, çareyi tamamını müzeye 20 kilometre uzaklıktaki Perge Antik Kent'e göndermekte buldu.

ÖZEL ALANDA TUTULUYORLAR

Özel bir araçta taşınan kazlar, Perge’de ziyaretçilere kapalı olan özel bir alanda tutulmaya başlandı.

"BEKÇİ KÖPEĞİ GİBİ KULLANIYORDUK"

Antalya müzesinde görevli bir personel “Müzenin bahçesindeki kazları hem görsellik hem de bekçi köpeği gibi kullanıyorduk. Müzeyi ailesiyle ziyaret eden bir çocuk kazları rahatsız etmiş. Kazın biri de çocuğu ısırmış. Olay Ankara’ya kadar gitti. Yapılacak tek şey kazları müzeden uzaklaştırmaktı. Biz de kazları Perge’ye gönderdik. Şimdi onlara ‘Perge’nin sürgün kazları’ diyoruz.”

Sayfa Yükleniyor...