DOLUNAY'IN AYLA'SI SAHNEDE

Festival’in “Şehrin Caz Hali” sloganından hareketle hazırlanan ve dünyada bir ilk olan proje için; Hollanda HKU Utrechts Üniversitesi Müzik Konservatuvar Bölümü tarafından kelimelerin Türkçe okunuşlarına nota ve ritim üreten özel bir Algoritma geliştirildi.

Geliştirilen proje sayfası üzerinden giriş yapan kullanıcılar için, harita ve mikro site aktarımı ile çevrelerindeki sokak ve cadde isimlerini toplayan bir sistem hazırladı.

KİŞİYE ÖZEL BESTE

Proje kapsamındaki sayfaya girerek konumunu seçen kullanıcılar için birkaç saniye içinde bulundukları bölgedeki mahalle ve caddelerin Türkçe okunuşlarına özel nota ve ritim dizileri oluşturuldu. Kullanıcılar ikinci adımda ise enstrüman tercihlerini, dakikadaki ritim sayısını seçerek kendilerine özel “Şehrin Caz Hali” bestesini tamamladı. Kendilerine özel “Şehrin Caz Hali”ni besteleyen kullanıcılar, diledikleri takdirde bu bestelerini arkadaşlarıyla paylaşabildi. 

54 BİN BESTE

15 gün boyunca yayında kalan ve yaklaşık 54 bini aşkın şarkı bestelenen proje, 27. Akbank Caz Festivali boyunca ve 20 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında; Muğla, İzmir, Eskişehir, Bolu, Adana, Mersin, Kayseri ve Ankara’da düzenlendi.

Festival’in en önemli etkinliklerinden biri olan Kampüste Caz süresince de devam etti ve caz tutkunlarına kendi bestelerini oluşturma fırsatı sundu. Kampanyanın proje sayfasına 200 binin üzerinde kişi gelirken, yaklaşık 2 bin sosyal medya paylaşımı gerçekleştirildi.

17 GÜN 200'DEN FAZLA SANATÇI (VİDEO) - İZLE