Lost’un Danielle Rousseau’su Mira Furlan hayatını kaybetti

Fenomen dizi Lost’ta Danielle Rousseau karakterine hayat verern Mira Furlan vefat etti.

24.01.2021 - 09:37

Lost’un Danielle Rousseau’su Mira Furlan hayatını kaybetti

Bilimkurgu dizisi Babylon 5'taki Minbari Ambassador Delenn ve Lost'taki Danielle Rousseau karakteriyle tanınan Hırvat oyuncu ve şarkıcı Mira Furlan 65 yaşında hayatını kaybetti.

"AİLESİYLE BİRLİKTEYDİ"

Furlan'ın Batı Nil Virüsü’nün yol açtığı sağlık sorunları nedeniyle vefat ettiğini açıklayan ailesi "O iyilik, güç ve şefkatle dolu bir kadındı. Los Angelas’taki evinde, ailesi ile birlikte huzur içinde yaşamını yitirdi. Hepimiz onun hayatını ve mirasını sürdürmeye devam edeceğiz. Onun her zaman burada, bizimle olacağını bileceğiz” dedi.

"İYİ KALPLİ BİR KADINDI"

Acı haber sonrası bir süredir Mira’nın sağlık durumuna yönelik endişeler duyduğunu belirten Babylon 5 dizisinin yaratıcısı J. Michael Straczynski "İyi kalpli ve nezaket dolu bir kadındı. Son derece yetenekli bir oyuncu olmasının yanı sıra Babylon 5 kadrosundaki herkesle de arkadaştı. Gelen bu haberle hepimiz yıkıldık” mesajı paylaştı.

Mira Furlan son olarak 2020 yılında yayınlanan televizyon dizisi Space Command’daki Vonn Odara rolü ile seyirciyle buluştu.

BATI NİL VÜRÜSÜ NEDİR?

İlk kez 1937 yılında Uganda'da tanımlanan Batı Nil Virüsü, yıllar içinde dünya geneline yayılmaya devam eden bir arbovirüs enfeksiyonudur. Ana konağın vahşi kuşlar olduğu Batı Nil Virüsü, sivrisinek sokması ile bulaşan bir tür viral enfeksiyondur. Culex cinsi sivrisineklerin sokması ile insanlara bulaşan hastalık, kişiden kişiye direkt olarak bulaşmaz. Kirli sularda, foseptiklerde üreyen bu türe ait sivrisinekler geceleri kan ile beslenirler. Ülkemizde de var olduğu bilinen Culex türü sivrisineklerin bulaştırdığı virüs özellikle atlar ve insanlar üzerinde etkilidir. Potansiyel olarak insan yaşamını tehdit eden Batı Nil Enfeksiyonu, pek çok nörolojik semptoma yol açar.

BATI NİL VÜRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kişinin hastalık taşıyan sivrisinek tarafından ısırılmasının ardından virüsün ilk belirtilerini göstermesi yaklaşık olarak 2 ila 15 gün sürer. Enfeksiyon, kuluçka süresinin ardından farklı klinik bulgulara sebep olur. Bazı vakalar hiçbir belirti göstermezken bazıları yatarak tedavi gerektirecek ve hatta ölüme yol açacak kadar ciddi seyirli olabilir. Batı Nil virüsünün en sık görülen belirtileri, ateş, baş ağrısı, halsizlik ve kusmadır.

Seni Çok Bekledim 1. bölüm 3. fragman

Sayfa Yükleniyor...