Trump: TikTok'un yasaklanması halk düşmanı Facebook'a yarayacak

Eski ABD Başkanı Donald Trump, TikTok'un ABD'de yasaklanmasının önünü açacak yasa tasarısını eleştirdi. Trump, yasanın Facebook sahibi Meta'ya haksız avantajlar sağlayacağını söyleyerek Facebook'u "halk düşmanı" olarak tanımladı.

Trump: TikTok'un yasaklanması halk düşmanı Facebook'a yarayacak

Başkanlığı sırasında TikTok'u yasaklamaya çalışan şu anda kongreden geçmesi tartışılan Tiğktok'u yasaklmaya yönelik yasa tasarısını eleştirdi.

Trump, teklifin "halk düşmanı" 'un sahibi Meta'ya haksız avantajlar sağlayacağını söyledi.

TIKTOK 'DE YASAKLANABİLİR

ABD kongresi, TikTok'un ana şirketi ByteDance'i uygulamayı 30 Eylül'e kadar satmaya zorlayacak bir yasa tasarısını görüşüyor.

ABD Başkanı Joe Biden, TikTok'u yasaklayacak tasarının kongreden geçmesi halinde imzalayacağını söylemişti.

Trump verdiği bir röportajda, "TikTok piyasada olmadan 'u büyütmek çok kolay. Ama ben Facebook'u halkın düşmanı olarak görüyorum" diye konuştu.

Eski Başkan uygulamanın güvenilirliği konusunda sorulara cevaben "iyi yönlerinin de kötü yönlerinin de" bulunduğunu söyleyerek, "TikTok'u seven pek çok insan var. Uygulama olmadan delirecek pek çok genç çocuk var" diye ekledi.

"FACEBOOK, SEÇİMLERİ İÇİN BİR TEHDİT"

Trump, röportajında ​​TikTok'u ulusal güvenlik tehdidi olarak görenlerle aynı fikirde olduğunu ancak 'un ABD hükümeti için de büyük bir tehdit oluşturduğunu savundu.

Trump, "Facebook'un ülkemiz için özellikle de seçimler söz konusu olduğunda çok kötü olduğunu düşünüyorum" diye ekledi.

TikTok en son 2020'de, Trump ve Biden'ın Beyaz Saray için yarıştığı dönemde ciddi bir satış veya yasaklama kampanyasıyla karşı karşıya kalmıştı.

O dönemde Amerikan yetkililer, Çinli devi ByteDance'in verilerinin Çin hükümetinin eline geçmesinden korktuklarını belirtmişti.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...