15 dakika önce ‘çelik yelek giyin’ uyarısı yapılmış

Silopi’de iki polisin şehit olmasından 15 dakika önce “çatışma olabilir” uyarısı yapıldığı ve polislerin çelik yelek giymesi istendiği öğrenildi.

Şırnak’ın Silopi ilçesi Polisevi’nde iki polis memurunun şehit edildiği saldırıdan yaklaşık 15 dakika önce polis telsizlerinden nöbet tutan polislere “Çelik yelek giyin, silahlarınızı ateşe hazır getirin ve çatışmaya hazır olun” anonsu yapıldığı ortaya çıktı.

Şehit iki polis anonsu duyduklarını merkeze teyit etmişti. Ancak çatışmadan sonra görüldü ki şehit polislerin üzerinde çelik yelek yoktu, Kalaşnikof silahları da duvara dayalı ve şarjörü sürülmemiş vaziyette duruyordu.

Polisevi’nin çatısında keskin nişancıların o gün olmaması, polis telsizinden saldırı uyarısı yapılmasına rağmen olay yerine takviye kuvvet yollanmaması akıllarda birçok soru işareti bıraktı.

Silopi Emniyeti’nde müdür ile müdür yardımcılarının arasının açık olduğu, bunun da polis içinde disiplinsizliğe yol açtığı ileri sürülüyor.

Olaydan sonra Silopi Emniyet Müdürü Selim Kan’ın görevden alınması da bu iddiayı güçlendiriyor.

11 Mayıs akşamı meydana gelen saldırıda Polievi’nin girişinde nöbet tutan polis memurları Muharrem Ünlü ile Gökmen Şimşek şehit olmuştu. Saldırıdan sonra yapılan incelemede teroristlerin nöbetçi kulübesine 5 metreye kadar yaklaştıkları, otomatik silahlarla ateş açtıkları tespit edilmişti.

Polis, kamera kayıtlarından saldırganların kullandığı aracı tespit etti. Ancak saldırganlar henüz yakalanamadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...