Başbakanlık’ta bir günde iki eylem

Başbakanlık binası 2,5 saat arayla iki eyleme sahne oldu. Binanın önüne gelen iki kişi, kendini yakmaya çalıştı. Korumaların engellediği eylemciler, gözaltına alındı.

22.04.2009 - 11:17

Başbakanlık’ta bir günde iki eylem

Başbakanlık Merkez Bina önüne saat 10.30 civarında gelen İlhami Öztekin isimli bir kişi, cebinden çıkardığı pet şişede bulunan gaz yağını üzerine döküp kendisini yakmak istedi.

''Yaklaşmayın yakarım'' diyen İlhami Öztekin, Başbakanlık korumaları müdahale ederek etkisiz hale getirdi.

Öztekin'in, Bülent Ecevit'in başbakan olduğu döneme rastlayan 5 Mart 1999 tarihinde Başbakanlık önünde eylem yaptığı ortaya çıktı.

Öztekin'in o tarihte Milli Eğitim Bakanlığı yakınlarındaki bir ağaca çıktığı ve kendini Bingöl'den gelen işadamı olarak tanıttıktan sonra hükümetin açıkladığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya yönelik teşviklerden faydalanmak istediğini, daha önce yaptığı 20 milyar lira tutarında bir yatırım için kendisinden 50 milyar lira karşılığında ipotek talep edildiğini söylediği hatırlatıldı.

Dönemin başbakanı Ecevit'in de ağaçtan polisler tarafından ikna edilerek indirilen ve memleketine gönderilen İlhami Öztekin'in bulunarak sorunlarıyla ilgilenilmesi için talimat verdiği belirtildi.

İKİNCİ EYLEM
Başbakanlık binası, bu olayın yaklaşık 2,5 saat sonrasında bir eylem daha sahne oldu.

Eşi Arzu Hayta ile birlikte Başbakanlık Merkez Bina'nın önüne gelen Yadigar Hayta, Başbakan Recep Tayip Erdoğan için binadan çıkış hazırlığı verildiği sırada, yanındaki torbadan çıkardığı yanıcı maddeyi üzerine döktü ve kendisini yakmak istedi.

''Çocuğumun hakkını verin, benim çocuğumda polis'' diye bağıran Yadigar Hayta'yı, Başbakanlık korumaları etkisiz hale getirdi ve gözaltına aldı.

Oğlu Muharrem Hayta'nın, Türkiye'nin Caracas Büyükelçiliği'nde polis memuru olarak görev yaptığını, daha sonra Türkiye'ye döndüğünü, ancak görev yaptığı dönemde 1.5 yıllık maaşının ödenmediğini iddia eden Yadigar Hayta'nın, bu durumu protesto etmek için kendini yakmaya teşebbüs ettiği öğrenildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...