NTV

Bingöl’de patlama: 3 ölü, 21 yaralı

Türkiye

Bingöl’de kentin en işlek caddelerinden birinde meydana gelen patlamada 3 kişi yaşamını yitirdi, 21 kişi de yaralandı. Ölenlerden birinin, saldırıyı gerçekleştiren canlı bomba olduğu öğrenildi.

Kentin en işlek caddelerinden olan Genç Caddesi’nde saat 13.15’te şiddetli bir patlama oldu. Canlı bomba eylemi olarak değerlendirilen saldırıda, Hatice Belgin ve Mehmet Çibuk isimli vatandaşlar yaşamını yitirdi. Saldırıda ölen diğer kişinin ise canlı bomba olduğu bildirildi.

Çevredeki birçok bina ve araca hasar veren saldırıda 3’ü ağır, 21 kişi de yaralandı.

Yaralılar ambulanslarla Bingöl Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.

Polis ekipleri patlamanını ardından olay yerinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

VALİ GÜVENÇER: BOMBACININ HEDEFİ YOK
Saldırıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bingöl Valisi Mustafa Güvençer, şunları söyledi:

“Hedef gözetmeksizin şehrin en canlı noktasında en hareketli saatte bu canlı bomba eyleminin yapılmasını esefle kınıyorum. Yardımcı olan tüm kötü niyetli insanların yakalanması için takip çalışmalarımız devam ediyor. Bingölümüzün başı sağolsun. Bombacının asıl hedefi yok. Hedef gözetmeksizin tamamen sivil vatandaşlarımıza ve Bingölümüzün asayişine kastedilmiş bir eylem.

İkinci bir bomba hususunda bir tespitimiz yok. Ama elbette emniyet teşkilatımız olay mahallinde tüm tedbirleri aldı. Arama çalışmaları şu anda devam ediyor. Bombacının kimliği henüz belirlenemedi. Önümüzdeki günlerde yürütülen çalışmalar neticesinde açıklığa kavuşturulacaktır. Patlamanın şiddetine bakılırsa oldukça yüklü miktarda bomba olduğu anlaşılıyor.''

Gazetecilerin ''Eylem AK Parti mi yönelik?'' sorusu üzerine Vali Güvençer, ''AK Parti İl Başkanlığının da içerisinde bulunduğu yüksek katlı binanın önünde patlama oldu. Bu konuda yorum için henüz erken'' diye konuştu.

SALDIRIYI TOPLANTIDA ÖĞRENDİ
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Van'da deprem bölgesinde yaptığı incelemelerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken Bingöl’deki saldırının haberini aldı.

Patlamanını AK Parti binasıyla ilgisinin bulunmadığını belirten Şahin, ''İl binasının yakında, doğrudan il binasıyla ilgisi yok'' dedi.