İzmir'de 18 dakika erken iftar

İzmir'in Karşıyaka ve Konak ilçelerinde akşam ezanı iftar saatinden 18 dakika önce duyuldu. Vali, sabotaj olduğunu açıkladı. Mütfülük yanlış ezanın nedenini araştırıyor.

19.07.2013 - 09:31

İzmir'de 18 dakika erken iftar

Karşıyaka ve Konak ilçelerinde akşam ezanının yaklaşık 18 dakika erken okunduğu iddiası ortalığı karıştırdı.

İZMİR VALİSİ'NDEN AÇIKLAMA
İddialara ilişkin İzmir Valisi Mustafa Toprak açıklama yaptı.

Akşam ezanının Hisar Cami’ndeki merkezi sistemden 18 dakika önce okunmaya çalışıldığı yönünde bilgi veren Vali Toprak, "Akşam ezanı merkezi sistem ile Hisar Cami'nden okunmaktadır. Hisar Cami’nden ezanı okuyacak görevlinin izinli olduğunu öğrendik. Camiye dışardan girmek koşuluyla kayıttan izinli olan görevlinin sesiyle akşam ezanı okunmaya çalışılmış.

'SABOTAJ OLDUĞU GÖRÜLÜYOR'
Ama yaklaşık 2-3 saniyelik bir ezan sesinden sonra yapılan müdahaleyle ezan kesilmiş. Merkezi sistemden ötürü bazı ilçelerde ezanın 3-4 saniyelik okunması söz konusu olmuş. Tabii bu konuda sabotaj olduğu görülüyor. İl müftülüğü konuya ilişkin inceleme başlattı" diye konuştu.

'ORUCUNU ERKEN AÇAN OLDUYSA KAZA ETMESİ GEREKİR'
İzmir bazı ilçelerinde akşam ezanın 18 dakika erken okunduğu iddiasına ilişkin konuşan Konak İlçe Müftüsü Zeki Aksoy ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Konak’ta üzücü bir olay yaşandı. Konak’ta ezanlarımız merkezi sistemle Hisar Cami’nden yapılan yayın bütün camilerimize aynı anda ulaşmaktaydı. Ama Hisar Cami’nden ezan okunmadan önce dışardan müdahaleyle 15 dakika önce ezan okunduğu iddiası var.

Kim yaptığı bilgisi elimizde yok. Şu an ne olduğu ile ilgili araştırmalar sürüyor. Hisar Camii’nde okunan ezan diğer camilere ulaşmaktadır. Bu sebeple 15 dakika erken ezan okunmasına ilişkin bazı iddialar var araştırıyoruz. Eğer erken açan olduysa orucunu kaza etmesi gerekiyor."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...