PlayStation: Kullanıcı bilgileri de çalındı!

PlayStation Network'ün hacklenmesinin ardından firma blogunda yapılan açıklamada 75 milyon üyenin kişisel bilgilerinin çalınmış olabileceği belirtildi.

Haberler 27.04.2011 - 11:24

PlayStation: Kullanıcı bilgileri de çalındı!

Sony, Playsation Network’ün günlerdir çalışmamasına neden olan hacker saldırısında kullanıcıların kişisel bilgilerinin çalınmış olabileceğini açıkladı. Üstelik şebekenin ne zaman açılacağına ilişkin belirsizlik de devam ediyor.

Şirket siber saldırıya maruz kaldığını açıklamasından kısa bir süre sonra kullanıcılarına çok önemli bir uyarıda bulundu. Kurumsal PlayStation blogunda yer alan açıklamaya göre çalınmış olabilecek bilgiler şunlar:

Ad soyad
Adres
Ülke
E-posta adresi
Doğum tarihi
PlayStation Network/Qriocity kullanıcı adı ve şifresi
Çevrimiçi ID
Kredi kartı numarası, şifresi, güvenlik kodu

Sony’nin sözcülerinden Patrick Seybold, blog sayfasında “Şu anda kredi kartı bilgilerinin çalındığına dair delil olmasa da, bu olasılığı göz ardı edemeyiz” ifadesini kullandı. Seybold, hackerın kullanıcı adları, e-mail adresleri, doğum tarihleri, sisteme giriş bilgileri ve satın alım kayıtlarına ulaşmış olabileceğine dikkat çekti.

Sony’nin maruz kaldığı siber saldırı, 30 Mart tarihinde Alliance Data System şirketine bağlı Data Management LLC’nin güvenliğinin ihlal edilmesini takip etti. 30 Mart günü yaşanan saldırıda, Citigroup, JP Morgan Chase gibi veri bankaları ve Best Buy ile Walgreen perakendecilerinin verilerine erişim sağlanmıştı. New York Times, Sony’nin, hacker saldırısını siber suçlarla ilgilenen Federal Araştırma Bürosu’nun (FBI) San Diego’daki bürosuna ilettiğini duyurdu.

Sayfa Yükleniyor...