Başbakan Yıldırım, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda, Türkiye’nin bir kez daha hain bir saldırıya maruz kaldığını anımsatan Yıldırım, saldırıda masum, hiçbir şeyden haberi olmayan Türk ve yabancı uyruklu insanların hayatını kaybettiğini, birçok kişinin de yaralandığını söyledi.

Dostu Rama'ya gösterdiği dayanışma ve taziye dileklerinden dolayı teşekkür eden Yıldırım, "Arnavut halkının her zaman iyi ve zor günde yanımızda olduğunu bilmek bizim için büyük bir mutluluk vesilesi. Bir kez daha gördük ki terörün her türlüsü, DAEŞ, PKK ve diğerleri, terörle mücadele konusunda asla ve asla farklı bir tutum izlememek ülkelerin geleceği ve güvenliği için hayati öneme sahip. İyi terör, kötü terör örgütü olmaz. Terör örgütlerinin tek bir amacı var öldürmek ve onlara verilen emirleri yerine getirmek. Onlar kendilerini bu iş için tayin eden üst akılların taşeronlarıdır." diye konuştu.

İstanbul'daki terör saldırısı sonrası açıklamasında "DEAŞ'ı işaret eden emareler var" şeklindeki sözleri hatırlatılarak, "Bugün bu netleşti mi, teröristlerin uyruklarının yabancı olduğuna yönelik bir tespit var mı?" şeklindeki soru üzerine Yıldırım, konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini, büyük bir patlama olması nedeniyle tespit işlerinin zaman aldığını söyledi. 

"DEAŞ OLDUĞUNA İŞARET EDİYOR"

"Terör olayını üstlenenler konusundaki düşüncemiz ağırlık kazanarak devam ediyor, DEAŞ olduğuna işaret ediyor." ifadesini kullanan Yıldırım, "Herhalde bir iki gün içerisinde çalışmalar tamamlanır ve canlı bombaların kimliği dahil bütün bilgiler kamuoyuyla paylaşılmış hale gelir." dedi.

"Havaalanının güvenlik zafiyeti var mı, yok mu tarzında muhabbetler oluyor. Şunu belki kamuoyunun bilmesinde yarar görüyorum, teröristler normal güvenlik sisteminden geçemeyince, tarayıcılardan, polis kontrolünden, güvenlik kontrolünden geçemeyince geri dönüp valizlerinde bulunan uzun namlulu silahlarla gelişi güzel orada güvenlik kontrolü yapan insanlara ateş açmak suretiyle içeri girebilmiştir. Bir tanesi dışarıda patlatmış kendisini, diğer ikisi de o ateş açma sırasındaki panikten yararlanarak içeriye girmiş ve içeride patlatmıştır." değerlendirmesinde bulundu. 

Konunun özünün bu olduğunu ve vatandaşlardan farklı yorumlara itibar etmemelerini özellikle beklediğini belirten Yıldırım, "Bu bize şunu gösterdi, demek ki havaalanında fiziki kontrol, x-ray kontrolü yapmak yetmez, dışarıdan silahla yapılabilecek herhangi bir müdahaleye karşı da belki ilave tedbirler hazır bulundurmak gerekiyor. Bu bağlamda havaalanlarımızın girişlerinde ve özellikle özel eğitilmiş güvenlik elemanlarımızın daha fazla mevcudiyetini artıracağız." dedi.

TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİ 

"Rusya ile gelinen son durum terörle mücadele stratejisine nasıl yansıyacak? Özellikle ekonomik ilişkiler açısından ilk somut adımı ne olarak göreceğiz ve bunun yansımaları ne zaman başlayacak?" sorusu üzerine Yıldırım, Rusya ile Türkiye arasında ilişkilerin normale dönüştürülmesi sürecinin, birkaç gün önce karşılıklı her iki liderin mektuplaşmasıyla başladığını anımsattı.

Yıldırım, bugün de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında "çok verimli ve yapıcı" bir telefon görüşmesi gerçekleştiğine işaret etti.

Başbakan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

"Özellikle Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Putin, Cumhurbaşkanımıza, dün İstanbul'da gerçekleşen terör olayı dolayısıyla milletimizin acılarını paylaştığını ve terörün her türlüsünü lanetlediğini açıkça ifade etmiştir. Tabi bir şey daha bizi memnun etmiştir. Kendisi yaşanan bu olayın, 'ilişkilerin normalleşme sürecini daha da hızlandırması gerektiğini göstermiştir' diye bir irade ortaya koydu. Bu ne demektir yani artık süreç başladı, zannediyorum bugün yarın alacakları kararla birlikte tekrar Rusya ve Türkiye kriz öncesi günlere süratle dönmüş olacak."

Yıldırım, "Gerek turizm gerekse karşılıklı ticaret, karşılıklı yatırım, aklınıza gelen bütün alanlarda süratli bir normalleşme ve ilişkilerin geliştirilmesi dönemi tekrar başlamıştır. Ayrıca terör örgütlerine karşı mücadelenin daha etkin ve birlikte yapılması konusunda tam bir irade birliği ortaya konmuştur." diye konuştu.