Yermez'in avukatı yeniden yargılama istiyor

İşadamı Üzeyir Garih'i öldürmek suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılan Yener Yermez'in avukatı, cinayet davasının yeniden görülmesini istiyor. Yalçınkaya, Yener Yermez'in gazeteci Fehmi Koru'ya gönderdiği mektuptaki iddiaları gerekçe olarak gösterdi.

Haberler - NTV Haber 26.12.2008 - 14:43

Yermez'in avukatı yeniden yargılama istiyor

Üzeyir Garih'i öldürmek suçundan müebbet hapis cezası alan Yener Yermez'in avukatı Mustafa Yalçınkaya'ya göre müvekkili, Üzeyir Garih'in 50 bin dolarlık saati ve içinde para bulunan cüzdanına dokunmadan gasp amaçlı bir cinayet işlemiş olamaz. Yalçınkaya, Ergenekon davası kapsamında ortaya çıkan yeni deliller ışığında yeniden yargılama talebinde bulunacaklarını söyledi.

Avukat Yalçınkaya, "Çok sumut delilerin olmasının peşindeyiz. Bunların hepsini bir araya getirip iadei makeme kakarından kararı veren mahkemeye ilişkin yeniden yargılama yapılması için talepte bulunacağız" dedi.

Yener Yermez'in Yeni Şafak gazetesi yazarı Fehmi Koru'ya gönderdiği mektuptaki iddiaların Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılık tarafından da dikkate alınması bekleniyor. Yermez bu mektupta, cinayeti işlediği dönemde askerlik yaptığı kışladaki komutanlarının şu anda Ergenekon davası sanıklarından olduğunu ve yine aynı davanın sanığı Adli Tıp Uzmanı Ümit Sayın'ın da kendisini yönlendiren isimlerden olduğunu iddia etmişti. Yermez, mektupta cinayetin ardından hesabına yüklü miktarda para yatıralacağı vaadinde bulunulduğunu da ileri sürmüştü.

Avukat Yalçınkaya bu konuyu sonuna kadar araştırmanın savcılığın görevi olduğunu belirterek, "Bu araştırmayı Cumhuriyet Savcısı yapacaktır, yapacağı tahkikat sonrası yetki alanına girip girmediğine savcı karar verecektir. Bu konuda bizim araştırma yapmak gibi görevimiz yok" diye konuştu.

Yalçınkaya, müvekili Yermez'in gözaltında bulunduğu sırada anlattıklarının gerektiği kadar dikkate alınmadığını, yargılamanın çok hızlı sonuçlandığı görürüşünü de dile getirdi:

"Daha önce de bir sürü şeyler anlattı. Meral adlı kızla bahsetti, olayın oluş şeklini farklı anlattı, 'Ben olay mahalinde bile değildim' dedi. Bunlar o zaman havada kalan şeylerdi, bir şekilde mahkeme tarafından dikkat alınmadı. Bizim yargılamanın genişletilmesine yönelik taleplerimiz bile değerlendirilmedi."

Sayfa Yükleniyor...