13 yaşında yelkenliyle dünya turuna izin çıkmadı

13 yaşındaki kızın yelkenliyle dünya turuna çıkmasına izin vermedi.

Anadolu Ajansı 28.08.2009 - 15:56

Utrecht Çocuk Mahkemesinin kararında, "13 yaşında bir çocuğun iki yıl sürecek dünya turu sırasında karşılaşabileceği tehlikelerin, onun çocukluk gelişimine büyük zararlar verebileceği dikkate alınarak bu yasak getirilmiştir" denildi.

Kararda, Laura Dekker'ın gizlice dünya turunu başlatma olasılığına karşı Ekim sonuna kadar gözetim altında tutulması da benimsendi.

Babası profesyonel yelkenci olan Laura Dekker'ın, kısa süre önce, 8 metrelik Guppy adlı yelkenli teknesiyle tek başına Hollanda'dan başlayacak ve yaklaşık iki yıl sürecek dünya turuna çıkacağı kamuoyuna açıklanmıştı.

Olayın duyulmasının ardından Çocuk Haklarını Koruma Konseyi harekete geçerek, bu gezinin önlenmesi için konuyu mahkemeye taşıdı.

Bu arada Laura Dekker'ın geçen Mayısta tek başına yine aynı yelkenliyle İngiltere'ye gittiği, İngiliz otoritelerinin, Hollandalı yetkilileri uyararak tek başına geri dönüş izni vermediği öğrenildi. Ancak babasının İngiltere'ye giderek onay vermesinin ardından Laura Dekker, yine tek başına yelkenliyle Hollanda'ya döndü.

Basına yansıyan bazı haberlerde, Hollanda pasaportuyla birlikte Yeni Zelanda ve Alman vatandaşlığı da bulunan Laura Dekker'ın, Yeni Zelanda'ya taşınarak dünya turunu oradan başlatabileceği öne sürüldü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...