Bu yıl 7.'si gerçekleştirilen Avrupa Gazeteciler Derneği'nin 'Medya Oscarları', Swisotel'de düzenlenen törenle dağıtıldı.

Avrupa Gazeteciler Derneği başkanı Adnan Fişenk, açılışta yaptığı konuşmada, medyada işçi çıkarmalara dikkati çekerek, medya çalışanlarının işten çıkarılmaları nedeniyle oluşan mağduriyetleri ve kaybettikleri hakları için demokratik tüm yolları kullanacaklarını söyledi.

Fişenk, zengin bir ülkenin ancak güçlü ve zengin bir medya ile mümkün olacağını vurguladı.

Onur Ödülleri'ne Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın eşi Saime Toptan ile Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Hasan Korkmazcan layık bulundu. Hayrünnisa Gül, Saime Toptan ve Emine Erdoğan'ın ödülleri onlar adına davete katılanlara verildi.

ÖDÜLLER
En İyi Haber Ajansı ödülüne değer bulunan Anadolu Ajansının ödülünü Ajans Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hilmi Bengi, Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Hasan Korkmazcan'ın elinden aldı.

Eski TBMM başkanlarından Hüsamettin Cindoruk Türk Demokrasi Ödülü'ne, Recep Uzeli En İyi İş Adamı, Güler Sabancı En İyi İş Kadını ödülüne, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin Özel Ödül'e ve Can Tanrıyar Başarı Ödülü'ne layık görüldü.

En İyi Ulusal Kanal - Kanal D
En İyi Haber Kanalı - Haber Türk
En İyi Müzik Kanalı - Number One
En İyi Tematik Kanal - Akıllı TV
En İyi Bölgesel Kanal - Kaçkar TV
En İyi Yerel Kanal - Gaziantep Olay TV
En İyi Kurumsal Yayın Yapan TV - TBMM TV
En İyi Yönetici - TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin
En İyi Haber Bülteni - Uğur Dündar'la Star Haber
En İyi Haber Programı - Kadir Çelik'in sunduğu Objektif
En İyi Haber Show Programı - Saba Tümer'in programı
En İyi Haber Spikeri - Banu Güven
En İyi Köşe Yazarı - Ahmet Altan
En İyi Sabah Haberleri - Özlem Sarıkaya'nın Uyandırma Servisi
En İyi İnternet Haberciliği - Türk Time, ödüle değer bulundu.

Ayrıca, En İyi Magazin Programı ödülüne Fox TV'de yayınlanan Bizden Kaçmaz programı, En İyi Eğlence Programı ödülüne İbo Show, En İyi Tartışma Programı ödülüne Abbas Güçlü ile Genç Bakış, En İyi Söyleşi Programı ödülüne Şeffaf Oda, En İyi Bilgi, Eğitim, Kültür Programı ödülüne Güven İslamoğlu layık görüldü.



-''En İyi Yerli Müzik Yayını Yapan Ulusal Radyo'' Alem FM,
-''En İyi Yabancı Müzik Yayını Yapan Ulusal Radyo'' Radyo Maydonose,
-''En İyi Yerel Radyo'' Radyo Vizyon,
-''En İyi Yerli Dizi'' Kurtlar Vadisi,
-''En İyi Yapım'' ''Kanlı Nigar'' adlı tiyatro oyunu,
-''En İyi Erkek Oyuncu'' Selçuk Yöntem,
-''En İyi Kadın Oyuncu'' Tilbe Saran,
-''Övgüye Değer Kadın Oyuncu'' Filiz Yiğitbaşı,
- ''Övgüye Değer Erkek Oyuncu'' Mert Tanık,
-''En İyi Yönetmen'' Çağan Irmak,
-''En İyi Gişe Filmi'' Recep İvedik,
-''En İyi Dizi Müziği'' Gökhan Kırdar,
-''En İyi Reklam Filmi'' Turkcell,
-''En İyi Kadın Programı'' Petek Dinçöz'ün programı,
-''En İyi Spor Programı'' Yüzde 100 Futbol,
-''En İyi Ekonomi Programı'' Piyasa Ekranı,
-''En İyi Show Programı'' Beyaz Show,
-''En İyi İnternet Magazinciliği'' Kenan Erçetingöz,
-''En İyi Erkek Seslendirme Yönetmeni'' Engin Aybakan,
-''En İyi Kadın Seslendirme Yönetmeni'' Nevin Korkut Kanıcı,
-''En İyi Çıkış Yapan Dergi'' Suxe dergi,
-''En İyi Komedyen'' Tolga Çevik,
-''En İyi Program Yapımcısı'' Acun Ilıcalı,
-''En İyi Tematik Program'' Rota Deniz,
-''En İyi Sinema Sanatçısı'' Çetin Tekindor,
-''En İyi Marka'' Zelante,
-''En İyi Sitcom'' Avrupa Yakası,
-''En İyi Futbol Takımı'' Fenerbahçe,
-''En İyi Teknik Direktör'' Bülent Uygun,
-''En İyi Bilim Adamı'' Prof. Dr. İbrahim Güllü,
-''En İyi Tasarımcı'' Hakan Gürsu.

YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLLERİ
Yaşam Boyu Başarı Ödülleri'ne de Türk pop müziğinin duayenlerinden Sezen Aksu, TBMM Başkanı Toptan'ın Özel Kalem Müdürü İnci Soytok, TBMM Başkanı Toptan'ın Danışmanı İbrahim Kıbrızlı, Türk Yıldızları, gazeteci-yazar Yavuz Donat, gazeteci-yazar Mehmet Metiner, eski bakanlardan Nevzat Ayaz, CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ, CHP Mersin Milletvekili Ali Oksal, DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız, AK Parti Samsun Milletvekili Suat Kılıç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen, AK Parti Kütahya Milletvekili Hüseyin Tuğcu, Ahmet Fişenk, Aysel Uçar, Mehmet Çelebi, Osman Dilekçi, Vedat Kaplan Yurdakul ödüle değer bulundu.

Basında Emeğe Saygı ödüllerini kazananlar ise şöyle:
Ata TV çalışanları, Serdar Demirhan, Ünsal Ünlü, Zülküf Aydın, Kudret Doğandemir, Nejdet Gülşen, Naci Alan, Murat Çimen, Cengiz Uysal, Osman Aydoğan, Yaşar Önel, Gökhan Telkenar, Orhan Çelebi, Murat Şahin, Murat Öztürk, Ali Berber, Şamil Tayyar, Kemal Aktaş, Fahrettin Fidan, Fevzi Öztürk, Turgut Dedeoğlu, Şebnem Bursalı, Hasan Taş, Bülent Kördemirci, Hasan Aksakal.

Yabancı Basın Mensupları ödüllerine de El Cezire'den Yusuf Şerif, France 24 TV'den Jasper Mortimer, Newsweek'ten Owen Matthews, The Guardian'dan Robert Stewart, BBC'den Sarah Elizabeth, Der Jagesspiegel'den Thomas Seibert, RTU'dan Mahmoud Darrimonesh, Azerbaycan'dan Emil Alyarlı, Kazakistan Haber TV'den Kiril Zahanox ve Zharow Rai ile Michele Onnis layık görüldü.

Ödüllerin bazılarını sahipleri alırken, bazıları da ödüle layık bulunanların adına katılan davetlilere verildi.

Etkinliğe, İbrahim Tatlıses, Demet Akalın gibi isimlerin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.