75 yaşındaki bir kişi, solunum yollarındaki rahatsızlık nedeniyle ambulans çağırdı. 2 saat boyunca tedavi altına alınmak için 25 hastane gezen yaşlı adam 36 kere kapıdan geri çevrildi.

Japonya’nın Kuki kentinde yaşayan yaşlı adamı hastaneler, ‘yeterli doktor olmaması’ ve ‘yatak kapasitesinin bulunmaması’ nedeniyle kabul etmedi. Ambulans ekibi 20 dakika uzaklıkta komşu bir eyalette uygun bir hastane buldu ancak hasta bu sırada hayatını kaybetti.

Huffington Post’un haberine göre, Kuki şehrinde hastaneye kabul edilmeyerek ölen yaşlı adam ilk değil. 2009’da yine Japonya’da 69 yaşındaki bir kişi, kafasından ağır yaralandıktan sonra 14 hastane tarafından tedavisi reddedildi. 2007’de Japon Hükümeti tarafından hazırlanan raporda, acil servise başvuran 14 bin kişi tedaviye alınmadan önce en az 3 kere kabul edilmediği bildirildi.

Uzmanlar, problemin Japonya’daki sağlık sisteminden kaynaklandığını savunuyor. Washington Post gazetesinin haberine göre, Japonya’da tedavi masrafları devlet desteğiyle ABD’ye göre yarı fiyatına gerçekleşiyor. Bu nedenle acil servisler rutin tedavi için gelen hastalarla doluyor.

Japonya’da hastanelerin hastaları geri çevirmesi ya da gereksiz yere doktora başvuranlar için hukuki yaptırım uygulanmıyor.