36 ülkede bizim dizilerimiz izleniyor

Türk televizyon dizilerinin yurtdışı yolculuğu 36 ülkeye ulaştı. Bir zamanlar Brezilya dizileri izleyen Türkiye, artık yurtdışına dizi ihraç ediyor.

26.04.2010 - 12:39

36 ülkede bizim dizilerimiz izleniyor

Ortadoğu ülkeleri, Türk cumhuriyetleri ile Balkan ülkelerinde gösterilen Türk dizilerinin sayısı her geçen gün artıyor. İzlenme oranları rekor kırıyor. Şimdilik dizilerin ulaştığı ülke sayısı 36...

Bu tanıtım ve turizm için çok önemli bir gelişme...

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, dizilerin çekildiği mekânların da yabancı yapım şirketlerinin dikkatini çektiğini, yabancıların da kendi dizilerini Türkiye'de çekmeyi istediklerini söylüyor. 

Özel bir televizyon kanalında yayınlanan "Aşk Bir Hayal" dizisinin Mardin'deki setini gelen Çelik, Türkiye'ye karşı büyük bir ilginin olduğunu vurguluyor.

Türk dizilerinin yabancı seyirci tarafından çok ilgi görüyor, diğer önemli bir nokta ise mekânların yapımcılar tarafından dikkat çekmesi...

Kendi dizilerini Türkiye'de çekmek isteyen yapımcılar olduğunu bildiren Çelik, "Elbette film çekmek çok kolay bir şey değil. Gerekli teknik altyapıyı hazırlamak lazım. Nereler olabilir bu konuda diye teknik bir ekip kurduk, şimdi onlarda bir araştırma yapacaklar. Özellikle Urfa, Mardin ve Kapadokya birinci derecede araştırılacak bölgeler arasında" diyor.   


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...