Çamlıhemşin'e 6 kilometre uzaklıktaki, 500 hanelik 2 bin nüfuslu Topluca köyünde yaklaşık 50 yıl önce damadın imam dedesinin karşı çıkmasına rağmen gelin tarafının ısrarı üzerine müzikli düğün yapıldı. 

Düğünden 3 gün sonra gelinin baba evinde çıkan yangının diğer evlere de sıçraması sonucu 20 evle ahşap cami yandı. 

Yangının sebebini ''müzikli düğünde ısrar edilmesinde'' bulan köylüler, o günden sonra yangının çıktığı Merkez Mahallesi'ndeki düğünlerde, müzik aleti çalmadı ve horon tepmedi. Köy merkezine uzak mahallelerde müzikli düğün yapılırken, Merkez Mahallesi'ndeki düğünlerde ise sadece sohbet ediliyor ve ikramda bulunuluyor. 

Köy Muhtarı Yusuf Çiçenoğlu, yangının çıktığı yıllarda çocuk olduğunu, bu nedenle olayı tam olarak hatırlamadığını belirterek, ''Ancak büyüklerimiz, 'Hocayı üzdüğümüz için bu yangın çıktı' dediler'' diye konuştu. 

Köylülerin aradan 50 yıl geçmesine rağmen hala uygulamayı sürdürdüğünü anlatan Çiçenoğlu, ''Bu uygulama yasaklama kararı nedeniyle olmuyor. Köylüler, tekrar eğlenceli düğün yapılırsa yine böyle bir felaketin olabileceği endişesi ile gönüllü olarak uygulamayı sürdürüyor'' diye konuştu.