'68 ruhunu anlayan' polis müdürü öldü

Fransa'da 1968 öğrenci olaylarında sergilediği tutum nedeniyle takdir gören ve 'öğrencilerin isyanını anlamıştı' denilen eski Paris Emniyet Müdürü Maurice Grimaud'un hayatını kaybettiği açıklandı.

23.07.2009 - 21:57

'68 ruhunu anlayan' polis müdürü öldü

Fransa'da 1968 olayları sırasında kanlı olayların çıkmasını engellediği için takdir edilen zamanın Paris Emniyet Müdürü Maurice Grimaud'nun öldüğü bildirildi.

Paris Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Grimaud'nun 16 Temmuz'da öldüğü bildirildi, ancak ölüm nedenine ilişkin bilgi verilmedi. Grimaud, 95 yaşındaydı.

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, eski emniyet müdürünün ölümü nedeniyle, takdir ifadeleri ile dolu bir açıklama yaparken, 1968 ayaklanmasının solcu liderlerdinden Daniel Cohn-Bendit de açıklamasında, Grimaud için "çatışmanın karşı cephesinde olsa da kendisi çok takdir ettiğim biriydi" dedi.

Cohn-Bendit, "düzeni korumak protestoculara karşı saldırgan davranmak demek değildir. Kendisi öğrencilerin isyanını anlamıştı" ifadesini kullandı.

Mayıs 1968'de öğrenciler, Paris'teki Sorbonne Üniversitesi ve civarındaki binaları işgal ettiğinde, Grimaud, polisi sakin davranmaya çağırması ve öğrencilerle diyalog başlatmaya hazır olduğunu göstermesi nedeniyle takdir edilmişti.

2. Dünya Savaşı sonrasında, Nazi işbirlikçisi Fransız hükümetinin Paris Emniyet Müdürü'nden görevi devralan Grimaud, Fransa'nın en prestijli nişanı 'Legion of Honor' sahibiydi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...