800 milyonluk artış eleştiriliyor

Tüm kamu kuruluşlarındaki yoğun bütçe kesintilerine karşın BBC'ye inanılmaz bir bütçe artırımı geliyor. Kuruma, bir bakanın deyimiyle "olağanüstü ve hayret verici israfı"nı azaltması için büyük baskı yapıldı. Buna rağmen önümüzdeki altı yıl içinde yüzde 23 bir bütçe artışı öngörülüyor.

10.08.2010 - 09:26

800 milyonluk artış eleştiriliyor

Devlete bağlı kurumlar ortalama yüzde 25 kesintiden muzdaripken ve milyonlarca orta gelirli aile yükselen vergilerle karşı karşıyayken BBC'nin yıllık bütçesi 3,5 miyar sterlinden 2016'da 800 milyon sterlinlik bir artışla 4,3 milyar sterline yükselebilir. Bunun 500 milyonu, tahmin edilen enflasyon artışı oranında yükselecek lisans ücretinden gelecek.

Lisans ücreti, BBC'nin finanse edilmesi için altı yılda bir hükümet tarafından belirlenen oranda yükseltilen ve her evin ödemek zorunda olduğu bir ücret.

O zamana kadar, şu anda hane başına 145 bin sterlin olan ücret 151 bin sterline yükselecek.

Bütçelerden sorumlu bakanlığın öngördüğü artışın kalan 300 milyon sterlini hane başına düşen lisans ücretinden kaynaklanıyor. Çünkü boşanma ve yaşam süresinin artışıyla daha çok kişi yalnız yaşamaya başladıkça hane sayısı artıyor.

Rakamlar, bakanların gelecek seneki yenilemede ücreti azaltması için talepleri beraberinde getirdi.

İngiltere'de BBC israfla aynı anlama gelir oldu. Sadece eski sunucuları Jonathan Ross'a 18 milyon sterlin verdikleri ve yüzlerce çalışanı Salford'a taşımak için 900 milyon sterlin harcadıkları biliniyor.
Son rakamlar, 382 çalışana yılda 100 bin sterlinden fazla ödendiğini gösterdi.

BBC'nin Glastonbury müzik festivali için günde 580 bin sterlin harcaması da eleştirilmişti.

Ayrıca bu seneki Dünya Kupası'nın yayını için Cape Town'da yaptırdıkları altıgen cam stüdyoya 1 milyon sterlin harcadılar. Turnuvanın Johannesburg'daki merkezini "çok çirkin" bulduklarını söylediler.

Kamu Kültür, Medya ve Spor Komitesinden Tory MP Philip Davis, lisans ücretindeki herhangi artışın "kabul edilemez" olduğunu söyledi. "Aşırı yönetim harcamaları ve yıldızlara ödenen devasa rakamlar gördük. Lisans ücreti ödeyenler o parayı daha çok hak eden kişiler. Hükümetin lisans ücretini düşürmenin yolunu bulması gerekiyor. BBC gerçek dünyada yaşamaya başlasa iyi olur" diye ekledi.

Kültür Bakanı Jeremy Hunt, lisans ücretinin düşürülmesini önermişti.

Ama daha önce ücrette düşüş olmadı ve BBC'nin bu durumu korumak için her şeyi yapması bekleniyor.

Ücret düşürülse bile hane sayısındaki artış nedeniyle BBC'nin bütçesinin yine de artacağı görülüyor. Kamu Kültür, Medya ve Spor Komitesi, gelecek ay Hunt'ı ve BBC'nin genel direktörü Mark Thompson'ı, kurumun harcamaları konusunda sorguya alacak.

Komite başkanı John Whittingdale, BBC'nin yaptıklarının incelemeye girmesinin zamanının geldiğini söyledi. "BBC'nin şu anda aldığı 3,5 milyar sterline neden ihtiyacı olduğunu anlamıyorum. BBC'deki herkes 'Lisans ücretinden gelen para bu, bunu nasıl harcasak?' diye düşünmeye alışmış" diye ekledi.

Kültür Bakanı Hunt'a yakın bir kaynak, BBC hakkındaki detaylı soruşturmanın önümüzdeki yıldan önce başlamayacağını söyledi. Aynı kişi; "BBC'nin bir artış beklediğini sanmıyorum. Şu anki ortamda bunu savunmaları çok zor olur" dedi.

BBC, 2 milyar sterlinlik bir "etkin harcama paketi" hazırladığını ve üst düzey yöneticilerin maaşlarında yüzde 14,5'a kadar kesinti yapacağını duyurdu.

Basın sözcülerinden biri; "BBC daha etkin olmak ve ödenen lisans ücretinin değerini en üst seviyeye çıkarmak için var gücüyle çalışıyor. Kamu tarafından finanse edilen tüm kuruluşların içinde bulunduğu zorlu finansal ortam, BBC'nin daha azla daha çok şey yapmasını gerektiriyor" dedi.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...