87 yıl sonra doğduğu topraklarda

Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde doğan, mübadele döneminde Yunanistan'a giden 90 yaşındaki Elisavet Amagmostidou Asimotis, doğduğu toprakları görünce göz yaşlarına hakim olamadı.

Haberler 16.06.2010 - 10:11

87 yıl sonra doğduğu topraklarda

Mübadele döneminde Eceabat'tan Yunanistan'a göç eden bir grup Rum, Eceabat'ı ziyaret ederek, belediye başkanı Kemal Dokuz ile görüştü.        

Grupta yer alan Elisavet Amagmostidou Asimotis adındaki yaşlı kadın için bu ziyaret bir başka anlam taşıyordu. Asimotis, 87 yıl sonra ilk kez geldiği Eceabat'ı tanımada güçlük çekti.        

Belediye Başkanı Dokuz'a çiçek sunan Asimotis'e, Dokuz da Çanakkale Savaşları sırasında Türk askerinin giydiği ''Enveriye'' şapkası ile üzerinde ilçenin eski adı olan ''Maydos'' yazan bir tuğla verdi.        

Tuğlayı eline alan Asimotis, ''Maydos'' yazısını görünce gözyaşlarını tutamadı. Tuğlayı kucağından indirmeyen Asimotis, ''Babam burada kaptandı. İstanbul'a teknesiyle erzak taşırdı. Ben bu topraklarda dünyaya geldim. 3 yaşındayken göç ettiğimizde babam teknesiyle bizi Limni Adası'na götürmüştü'' dedi.   

Belediye Başkanı Kemal Dokuz da ''O bizim hemşehrimiz. Bu topraklarda dünyaya geldi. Dünyada artık barışın, kardeşliğin ve evrensel değerlerin hakim olması gerekiyor. Buradan göç eden hemşehrilerimiz ve onların torunlarıyla ilişkilerimizi daha da güçlendireceğiz'' diye konuştu.       

Eceabat'ta dedelerinin yaşadığı evleri, ellerindeki haritalar yardımıyla bulmaya çalışan Rumlar, eski evlerin fotoğraflarını da çekti.
Sayfa Yükleniyor...