Alfred Hitchock’a yıllar sonra cinsel taciz suçlaması

Ünlü yönetmen Alfred Hitchock’a 1960’lı yıllarda birlikte çalıştığı oyuncu Tippi Hedren’den yıllar sonra cinsel taciz suçlaması geldi.

Haberler 01.11.2016 - 17:26

Alfred Hitchock’a yıllar sonra cinsel taciz suçlaması

Sinema tarihinin unutulmaz filmlerinden biri olan 1963 yapımı ‘Kuşlar’ filmin yıldızı Tippi Hedren, yönetmen Alfred Hitchcock'un kendisine cinsel tacizde bulunduğunu iddia etti. 

Filmdeki Melanie Daniels rolüyle ünlenen 86 yaşındaki ABD’li oyuncu, Hitchcock'un filmin çekimleri sırasında limuzinde kendisine saldırdığını ve onu öpmeye çalıştığını öne sürdü.

BBC’nin haberine göre yaşadıklarını "korkunç anlar" olarak nitelendiren Hedren, anılarını anlattığı ‘Tippi: A Memoir’ adlı otobiyografi kitabında, Hitchcock'un kendisini zorla öpmeye çalışmasını şu sözlerle dile getirdi:

“Cinsel bir yaklaşımdı, ahlaksızcaydı, çok çirkindi. Hiç bu kadar şoka girmemiştim ve onu reddettim.”

Hedren, ünlü yönetmeni öpmeyi reddettikten sonra Hitchcock'un kendisini kariyerini bitirmekle tehdit ettiğini de yazdı. 

Hedren, yaşadıklarını bu bugüne kadar anlatmama nedenini, o dönem cinsel tacizin dikkate alınmamasını ve Hitchcock'un Hollywood için kendisinden daha değerli olması şeklinde açıkladı.

“KARİYERİMİ ENGELLEDİ”

Hedren, ayrıca Hitchcock'un Universal Film Stüdyosu kendisini Oscar’a aday göstermek istediği zaman araya girip buna izin vermediğini ve başka roller almasını engellediğini de öne sürdü.

"PSİKOLOJİMİ BOZDU"

‘Kuşlar’ filminde saldırıya uğradığı sahnede de Hitchcock’un gerçek kuşlarla gerçek bir saldırı yaratmasının psikolojisini bozduğunu söyleyen oyuncu, yönetmen için, "Kariyerimi mahvetmiş olabilir ama ona asla hayatımı mahvetme şansı vermedim" şeklinde konuştu.

Hitchcock 1980 yılında hayatını kaybettiğinde cenazesine gittiğini söyleyen oyuncu, “Ona ‘Hoşça kal ve teşekkürler’ demek için oradaydım” dedi.

Sayfa Yükleniyor...