Almanlar tatili kısalttı

Alman turistlerin ortalama tatil yapma süresini azalttığı, farklı destinasyon ve  tatil programları aramaya başladığı bildirildi.

12.03.2010 - 16:41

Almanlar tatili kısalttı

Almanya'nın önemli tatil analiz raporlarından biri olan ve 44. Uluslararası Turizm Borsası Fuarı'nda (ITB) Peter Aderhold ve Martin Lohmann tarafından açıklanan "Reise Analyse" adlı rapora göre, 2009 yılında yaklaşık 65 milyon Alman tatil yaptı.

Geçen yıl Alman turistlerin yüzde 67'sinin yurt dışına gittiği, yüzde 33'ününse ülke içinde tatile çıktığı belirtildi.       

Almanların ortalama tatil süresinin 15 günden 13,2 güne gerilediği kaydedilen raporda, bir Alman turistin ortalama 820 avro harcadığı ifade edildi.        

Alman turistlerin beklentileriyle ilgili olarak da raporda, Almanların farklı destinasyon ve tatil programları arayışı içinde olduğu kaydedildi.        

Raporda, Almanların yurt dışında en fazla tercih ettiği bölgenin başında Akdeniz havzasının geldiği, İspanya'nın bu alandaki liderliğini korurken, bu ülkeyi İtalya, Avusturya ve Türkiye'nin izlediği belirtildi.        

Bu konuda özellikle Avusturya ve Türkiye arasında büyük bir rekabetin yaşandığına işaret edilen açıklamada, 2009 yılında Avusturya'yı ziyaret eden Alman turistlerin oranının yüzde 5,9, Türkiye'yi ziyaret eden Almanların oranının da yüzde 5,7 olduğu ifade edildi.        

Açıklamada, Türkiye'nin 2008 yılında Avusturya'nın önünde 3. sırada yer aldığı hatırlatılarak, bu değişikliğin 2009 yılında yaşanan ekonomik kriz yüzünden Alman turistlerin daha çok otomobilleriyle gidebilecekleri ülkeleri tercih etmiş olmalarından kaynaklandığı kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...